"/> "/> آفرینش پویا - مطالب تیر 1391

مقاله : مقایسه تصمیم گیری كارآفرینان و غیر كارآفرینان در شرایط عدم اطمینان

چكیده : 

پژوهش حاضر به بررسی مقایسه قضاوت و تصمیم گیری کارآفرینان و غیر کارآفرینان از دیدگاه اثرات حسابداری ذهنی اختصاص دارد. به کارگیری اثرات حسابداری ذهنی در این تحقیق شرایطی را فراهم می کند که بتوان تصمیم گیری و قضاوت کارآفرینان را در شرایط عدم اطمینان مورد ارزیابی و موشکافی قرار داد و نیز آن را با تصمیم گیری و قضاوت غیرکارآفرینان مقایسه کرد. این پژوهش با به كارگیری انواع سوء گیری های شناختی در حسابداری ذهنی با موضوع های گوناگون (عمومی و خاص مسائل کارآفرینان)، قضاوت و تصمیم گیری کارآفرینان را به چالش کشیده است و یافته هایی ارزشمند را در مورد شهود کارآفرینانه ارائه می دهد. دو متغیر عمده این تحقیق اثرات حسابداری ذهنی به عنوان متغیر مستقل و تصمیم گیری و قضاوت کارآفرینان و غیر کارآفرینان به عنوان متغیر وابسته می باشد. اطلاعات لازم به وسیله روش تحقیق کمی از 120 نفر (60 نفر کارآفرین و 60 نفر غیرکارآفرین) گردآوری و تحلیل می شود. یافته های این پژوهش نشان می دهد میزان تاثیر اثرات حسابداری ذهنی بر تصمیم کارآفرینان کم است. اثرات سوءگیری های شناختی؛ قالب وظیفه، بخشش و ادغام و تفکیک اطلاعات، نتوانسته بر تصمیم گیری کارآفرینان موثر باشد، در صورتی که در مورد غیرکارآفرینان اینگونه نیست. همچنین کارآفرینان تصمیم گیری و قضاوتی متاثر از سوءگیرهای شناختی اثر هزینه حاشیه و اضافه داشته اند. تفکر تحلیلی کارآفرینان، عامل اصلی عدم تاثیرپذیری قضاوت و تصمیم گیری آنها از سوءگیری های شناختی حسابداری ذهنی است که در شرایط عدم اطمینان توسط سایرین مورد استفاده قرار می گیرند.


كامبیز طالبی ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران

سیمین حسینیان و سیده منور یزدی ، استاد و دانشیار دانشكده روانشناسی دانشگاه الزهرا

امیر امامی ، دانشجوی دكتری كارآفرینی دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران


جهت دانلود متن كامل مقاله كلیك نمایید .   

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت، تصمیم گیری كارآفرینانه،     | نظرات()

داوود الیانس كارآفرین ایرانی در انگلستان با لقب لرد

داوود آلیانس که اردیبهشت ماه امسال به کسب عنوان « لرد » نائل شد، نخستین ایرانی است که به مجلس اعیان انگلیس وارد شده است.
لرد داوود آلیانس که به لرد دیوید آلیانس معروف است، در سال ۱۳۱۱ در محله درب زنجیر کاشان در خانواده‌ ای کلیمی به دنیا آمد و تا سن ۱۳ سالگی را در آنجا گذراند. او پس از آنکه از ادامه تحصیل بازماند، راهی تهران شد و در یکی از حجره‌ های بازار تهران به شاگردی پرداخت و تا سن ۱۷ سالگی، همان جا مشغول فعالیت کاری برای امرار معاش خود بود. وی از آنجا که نتوانسته بود به تحصیلات خود ادامه دهد، به ناچار شب‌ ها سعی می ‌کرد از وقت آزاد خود جهت آموختن دروس آکادمیك بهره ببرد، به گونه‌ای که دوستانش نقل می‌کنند که وی در رشته حسابداری، نسبت به دیگر همکارانش سرآمد بوده و توانایی زیادی در کسب علم از خود نشان می‌داده است.
در سال ۱۳۲۹، لرد آلیانس به کشور انگلستان و شهر منچستر مهاجرت کرد. یکی از نخستین فعالیتهای او، خرید پارچه برای ایران بود. او سپس با خرید یک شرکت بزرگ سفارش کالا از طریق پست(mail Order) به نام «N.Brown» و توسعه آن، دامنه فعالیتهای خود را گسترش داد.
وی شرکت تولیدی منسوجات « کوتز وایلا » را زمانی پایه‌ گذاری کرد که صنعت منسوجات، رو به شکست می ‌رفت. طولی نکشید که این شرکت به بزرگ‌ ترین مؤسسه تولید منسوجات در انگلیس تبدیل شد و بیش از ۷۵ هزار کارگر و کارمند را در صدها کارخانه در ۶۵ کشور جهان به استخدام خود درآورد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی کارآفرینان ایرانی،     | نظرات()

پروفسور جهانگیری كارآفرینی به تمام معنا

زادگاه استاد ۶۸ ساله؛ روستای زیبای کندلوس است. دیپلمش را در تهران گرفت؛ به تگزاس رفت و در آن جا لیسانس حفاری چاه نفت خواند. دکتر جهانگیری زمانی که به ایران بازمی‌گردد و در کارخانجات سیمان تهران مشغول به کار می‌شود و همزمان با کار در کنکور دانشگاه پلی‌تکنیک پذیرفته می‌شود و کارشناسی ارشد مهندسی نساجی مدرک تحصیلی بعدی اوست . وی به مدت ده سال مدیریت شرکت تولیددارو را به عهده می‌گیرد و همزمان با وقوع انقلاب، کارخانه هگزان که تولیدکننده محصولات شوینده و بهداشتی بود را تاسیس می‌کند. همزمان مجتمع کشاورزی کندلوس را هم احداث می‌ کند با این هدف که بتواند برای منطقه محروم و دورافتاده کندلوس کاری انجام دهد.

ثبت موسسه فرهنگی و خیریه نیز از پروژه‌هایی بود که همزمان با هگزان و مجتمع کشاورزی کندلوس انجام ‌داد. دکتر جهانگیری در زمان جنگ به دانشکده لندن می‌رود و موفق به اخذ مدرک PhD از دانشگاه North field در رشته جامعه‌شناسی می‌شود. زمانی که مجتمع کشاورزی کندلوس راه‌‌اندازی شد چند پروژه دیگر راهم انجام می‌دادم. حاصل تمام آن تلاشها تربیت مدیرکل، وکیل، شاعر، موسیقی‌دان، نویسنده و… از میان ۱۸۰ کودک بود که می‌خواستند همان چوپان، کشاورز و… باقی بمانند.

به دلیل تلاش هایی که در توسعه و آبادانی کندلوس صورت گرفت این منطقه جهانی شده است و دولت آن را به عنوان یک منطقه توریستی بین‌المللی انتخاب کرده است. مانند دهکده‌هایی که در جنوب فرانسه از اقصی نقاط دنیا توریست و جهانگرد دارد.

 زندگی و تحصیل در تگزاس چطور بود؟

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی کارآفرینان ایرانی،     | نظرات()

نقش واحد R&D بر كارآفرینی و ارزش افزوده بنگاه های كوچك و متوسط

چكیده :
تعریف ارایه شده از سازمان همكاری و توسعه اقتصادی از R&D شامل كار خلاقی است كه بر پایه ای نظام یافته انجام می شود، تا گنجینه دانش علمی و فنی حاصل از آن، به منظور ابداع كاربردهای جدید، مورد بهره برداری قرار گیرد. قبل از جنگ جهانی دوم تنها معدودی از موسسات خصوصی و خدماتی، تحقیقاتی برای صنایع انجام می دادند. اما فعالیت های R&D زمان جنگ به سرعت پیشرفت كرده و حجم پیچیدگی های واحدهای R&D افزوده شدند كه در نتیجه بهبود فزاینده محصولات جدید را همراه داشت. درجه اهمیت به R&D و حمایت دولت ها و سهم R&D از GDP نشان دهنده درجه توسعه یافتگی كشورها است. برای بررسی بهتر جایگاه R&D در ایران و درجه هم افزایی شبكه ای آن در این گزارش ابتدا مطالعات كتابخانه ای صورت گرفت و الگوهای حمایتی چند كشور توسعه یافته مورد بررسی قرار گرفت كه همه آنها حاكی از ایجاد شبكه و ارتباط بین واحدهای R&D در بخش دولتی و خصوصی همراه با ارتباط صنعت و دانشگاه است و ایجاد ارتباط و هم افزایی شبكه ای در كشور ما می تواند به بهترین نحو در قالب تقویت پارك های علم و فناوری عملی گردد. سپس وضعیت R&D در صنایع استان كرمان مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس نظرات مدیران درصد بالایی از آنها به R&D اهمیت داده و به ایجاد آن اقدام نمودند و آن را موثر در سودآوری و خلق ارزش می دانستند. اما نكته مهم در پایان همه مطالب نشان دهنده لزوم حمایت حساب شده دولت از R&D و عملیاتی شدن نتایج و زمینه سازی جهت شبكه ای شدن فعالیت های R&D است.
روش تحقیق مورد استفاده در این مقاله توصیفی است. در این مقاله ابتدا به مطالعات كتابخانه ای پرداخته و مطالبی راجع به مفهوم، تاریخچه، مزایا و مشكلات
R&D از سایت های مرتبط دریافت نموده و سپس با شناسایی واحدهای كوچك و متوسط در سطح استان كرمان و مراجعه مستقیم و تكمیل پرسشنامه ارتباط بین واحد R&D و خلق ارزش در آنها را بررسی و به تجزیه و تحلیل نتایج و ارایه پیشنهادات عملی پرداخته ایم.

بیتا فرامرزپور دارزینی و نسرین خاندان ، سازمان امور اقتصاد و دارایی استان كرمان 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : بررسی عوامل تأثیرگذار بر فرایند شناسایی فرصت‌های كارآفرینی بین كارآفرینان برتر منتخب

چكیده : 

«چرا»، «چه وقت» و «چگونه» برخی افراد در كشف فرصت‌های كارآفرینی توان‌مند ظاهر می‌شوند در حالی‌كه برخی دیگر این توانایی را ندارند. این سؤال یكی از مهم‌ترین سؤال‌هایی است كه در زمینه‌ی كارآفرینی و شناسایی فرصت مطرح است و پاسخ به آن می‌تواند پنجره‌ای جدید را پیش روی محققان بگشاید. هدف از این تحقیق بررسی عوامل تأثیرگذار بر شناسایی فرصت در بین كارآفرینان بوده است. برای رسیدن به این هدف از الگوی ارائه شده در این مقاله استفاده شده است. بر همین اساس پس از توزیع پرسش‌نامه میان 279 نفر از كارآفرینان برتر سومین جشنواره‌ی ملی كارآفرینی، در پایان 92 پرسش‌نامه تجزیه و تحلیل شد. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات، ابتدا به بررسی درستی الگوی نظری با داده‌های حاصل از جامعه از طریق نرم افزار لیزرل پرداخته شد. نتایج نشان داد كه الگوی یادشده برای جامعه‌ی آماری قابل استفاده است. سپس تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از آزمون همبستگی انجام شد. نتایج نشان داد كه بین متغیر هوشیاری كارآفرینی، ویژگی‌های شخصیتی كارآفرین، شبكه‌های اجتماعی، دانش اولیه و نیروهای پیش برنده با شناسایی فرصت‌های كارآفرینی ارتباط معناداری وجود دارد. این مطالعه می‌تواند در شناخت عوامل اصلی شناسایی فرصت و آموزش و تقویت آن در میان كارآفرینان بالقوه سبب پیشرفت آن‌ها در زمینه‌های مختلف شود.

محمود صارمی ، استادیار گروه مدیریت صنعتی دانشگاه تهران

محمد كاظم علیزاده ثانی ، دانشجوی كارشناسی ارشد كارآفرینی دانشگاه تهران

جهت دانلود متن كامل مقاله كلیك فرمایید . 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : تبیین عوامل موثر بر گرایش کارآفرینانه دانشجویان

چكیده :
به علت اهمیت کارآفرینی در فرآیند توسعه اقتصادی کشورها، مطالعه گرایش های کارآفرینانه از دهه های گذشته تاکنون همواره مورد توجه پژوهشگران بوده است. هدف این تحقیق شناسایی سطح گرایش های کارآفرینانه در بین دانشجویان و تبیین عوامل موثر بر آن است که بر مبنای پاردایم تحقیقات کمی صورت گرفته، از نظر هدف کاربردی و از نظر گردآوری اطلاعات توصیفی، بر پایه راهبرد پیمایش است. جامعه آماری تحقیق حاضر، دانشجویان حضوری دانشكده کارآفرینی دانشگاه تهران در سال تحصیلی 1389-1388 می باشد که بر پایه جدول مورگان نمونه ای با حجم 132 نفر انتخاب گردید که بر مبنای روش نمونه گیری طبقه ای تصادفی انتخاب شدند. از ابزار پرسشنامه برای گردآوری داده های تحقیق استفاده شد. اعتبار محتوایی و ظاهری گویه های پرسشنامه از طریق اعضای هیات علمی متخصص و قابلیت اعتماد آن نیز از طریق محاسبه ضریب آلفای کرونباخ (0.86) تایید شد. نتایج تحلیل عاملی نشان می دهد که شش عامل: ترجیحات شغلی، مطلوبیت فردی و خانوادگی، کارآمدی اجتماعی، کسب موقعیت اجتماعی، انگیزه اقتصادی و روحیه کارفرمایی توانسته اند 68.33 درصد از تغییرات گرایش کارآفرینانه دانشجویان را تبیین کنند .

دكتر ابوالقاسم عربیون ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران
غلامحسین عبدالله زاده و ابوالقاسم شریف زاده ، استادیاران دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

كیفیت و كارآفرینی

جدیدترین قلمرو در بازاردانی 
همان‌طور که می‌دانیم، تمرکز بر نیازهای مصرف‌کنندگان، عامل اصلی گرایش بازاردانی است. امروزه بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی مفاهیم جدید بازاردانی را پذیرفته‌اند و طبق آن عمل می‌کنند. آنها متوجه شده‌اند که تمرکز بر نیازهای مشتریان به‌معنی توجه به کیفیت محصول و ارائه خدمات به مشتریان است؛ در نتیجه این دو موضوع از جدیدترین مفاهیم بازاردانی است و هر سازمانی که کوشش می‌کند مشتری‌گرا باشد، باید با این مفاهیم آشنا شود.کیفیت و خدمت در بازاردانی محصولات (کالاها ، خدمات) مختلف نقش مهمی دارد ولی برای تفکیک محصولات در آینده، در بسیاری از صنایع این عوامل ضروری به‌نظر می‌رسند. بسیاری از شرکت‌ها که زمانی از نظر تکنولوژی، قیمت پایین یا اندازه پیشتاز بودند، اکنون با توجه به کیفیت محصول و ارائه خدمات به مشتریان رقابت می‌کنند، جالب است که بازتاب چنین تغییراتی را در تمام سطوح سازمان از هیات‌مدیره گرفته تا فروشنده‌ای که محصول را به مشتری عرضه می‌کند، می‌توان مشاهده کرد.اگرچه در سال‌های اخیر این دو مفهوم توجه همه را به خود جلب کرده، برخی از شرکت‌های بسیار موفق، سال‌های متمادی است که از این مفاهیم پیروی می‌کنند. گاهی مجزا‌کردن مباحث مربوط به کیفیت کالاها و ارائه خدمات به مشتریان مشکل می‌گردد زیرا عرضه کالایی با کیفیت بالا، قسمتی از ارائه خدمات عالی به مشتریان است و حمایت موثر و بجا از مشتریان نیز مبحث کیفیت را در بر می‌گیرد؛ با این حال هریک از این دو مفهوم، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد.
● مفهوم جدید کیفیت
در نگرش پیشین، کیفیت محصولات در پرتو ویژگی‌ها و صفات فیزیکی آن از قبیل استحکام و قابل‌اعتماد بودن ارزیابی می‌شود ولی امروزه بسیاری از شرکت‌ها مفهوم کیفیت را مورد بررسی مجدد قرار داده‌اند. این شرکت‌ها متوجه شده‌اند که مطلوب‌ترین و موفق‌ترین محصول در جهان اگر نیازها، خواسته‌ها و انتظارات مشتریان را برآورده نکند، ایده‌آل محسوب نمی‌شود.
در این نگرش جدید، بازاردانان باید ترکیبات مناسب، عملکرد مناسب، دوام مناسب و قیمت مناسب را در مورد هر محصول در نظر بگیرند. مشتریان به ما کمک می‌کنند تا مناسب‌بودن را شناسایی کنیم و تنها کاری که ما باید انجام دهیم، این است که از آنها نظرخواهی کنیم، به‌علاوه مسوولان برخی از شرکت‌ها متوجه شده‌اند که کل سازمان باید نسبت به کیفیت محصول متعهد باشد. کار هرکدام از کارکنان بر کیفیت تاثیر دارد.
● یک تعریف ساده از کیفیت
تعریف جدید کیفیت در چارچوب این مفاهیم چنین است. درجه‌ای که یک محصول با انتظارات مشتری و مشخصات ارائه‌شده تطبیق دارد. وسیله‌ای خانگی که طوری طراحی شده که ۳۰ سال دوام بیاورد، اگرچه مطلوبیت زیادی دارد، باید با انتظارات مشتری در مورد ترکیب، سبک، قیمت و عملکرد منطبق باشد. کیفیت بهینه عبارت است از آن سطح کیفیت که علاوه بر برآورده‌ ساختن انتظارات مشتریان، بدون اضافه‌شدن ارزش محصولات از افزایش هزینه‌ها جلوگیری نماید.برخی از مشتریان به کیفیت و خدمات بسیار عالی در همه موارد خرید توجه ندارند زیرا در بسیاری از موقعیت‌ها قیمت مهم‌تر است. مفهوم جدید کیفیت مستلزم استراتژی‌های جدید در سازماندهی، اجرا و کنترل است. امروزه توجه به کیفیت دیگر تنها برعهده گروه کوچکی از افراد که عملکرد را تحت‌نظر می‌گیرند و محصولات معیوب را از خط مونتاژ جدا می‌کنند، نیست. تمام وظایفی که در سازمان انجام می‌گیرد، از قبیل نوشتن نامه‌ها، رنگ‌کردن ماشین‌ها و پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان حتی وظایف نظافت‌چی‌ها و نگهبانان، عناصری موثر در کیفیت محسوب می‌شود.
● اندیشه مدیران عاقل
شاید روشن‌ترین عبارت درباه استراتژی مشتری‌گرایی، عقیده‌ای باشد که اظهار می‌دارد: «مردم برای حل مسائل خود حاضر به خرید راه‌حل‌های آن می‌باشند».این عقیده بر این نکته تاکید دارد که چه نوع محصولی تولید شود تا نیازهای گوناگون مشتریان تامین شود. از این رو، سازمان‌ها به ویژه در بخش خدمات به طور روزافزونی، تجربه ارائه شده به مشتریان خود را مورد توجه و بررسی قرار می‌دهند.در عرصه رقابت، مهم‌ترین منبع کسب برتری نسبت به رقبا برای هر سازمانی منابع انسانی و فرهنگ سازمان است. سازمان‌های بزرگ و موفق درباره کسب برتری در عرصه رقابت تنها به قلم فرسایی نمی‌پردازند. برتری یافتن در ارائه خدمات به مشتری مستلزم داشتن تعهد کامل به مشتری است. کارکنان سازمان باید فلسفه خدمت به مشتری را دائما تقویت کرده و برای بهبود مستمر آن کوشش کنند.چنانچه مدیران عالی، ارزش‌های مشتری‌گرایی را به زور به کارکنان خود تحمیل کنند و کارکنان هم اهمیت این ارزش‌ها را در بهبود کیفیت زندگی کاری خود درک نکنند، می‌توان گفت که ارزش‌های مشتری‌گرایی، معنا و مفهومی نخواهد داشت. از دید هر یک از کارکنان هرگونه برنامه مشتری‌گرایی باید با این سوال آغاز شود که «برنامه جذب مشتری چه سودی برای ما به دنبال خواهد داشت؟»
● چند پرسش، پرسش‌ برانگیز
موفقیت یک سازمان نیز به برقراری روابط بلندمدت با مشتریان بستگی دارد. تلاش یک سازمان در برقراری این روابط به «بازاردانی رابطه‌مند» معروف شده که به مبادله دوجانبه منافع بین‌ سازمان و مشتریان گوناگون اشاره دارد.
برای این منظور سازمان باید مشتریان خود را از مزایای منحصر به فرد محصولات خود آگاه کند و پاسخگوی سفارش‌های انبوهی از مشتریان گوناگون باشد.ایجاد روابط قوی، بلندمدت و مستمر با مشتریان به کسب آسان‌تر وفاداری آنها کمک می‌کند. به علاوه ایجاد وفاداری در مشتریان از طریق برقراری روابط بلندمدت با آنها مزایای اقتصادی بسیاری را برای سازمان به دنبال خواهد داشت. چنانچه یک مشتری، کاملا به سازمان وفادار گردد، نسبت به آن تعهد نیز پیدا خواهد کرد. در واقع تعهد دقیقا منعکس‌کننده این واقعیت است که رابطه بین یک سازمان و مشتریان بایستی رابطه‌ای دائمی باشد تا اینکه خدمت به مشتری به حداکثر میزان خود برسد.
سازمان‌ها به طور نمونه از طریق سوال‌های زیر می‌توانند نگرش خود نسبت به روابط‌شان با مشتری را ارزیابی کنند: ـ آیا شما با مشتریان مثل یک دوست رفتار می‌کنید ـ آیا ارتباط شما با مشتریان مودبانه است و با آنها همدل هستید؟ آیا شما با آنها رفتاری انسانی دارید؟
ـ آیا تعهد شما نسبت به مشتریان بلندمدت است؟
ـ آیا شما سعی دارید با صرف وقت و کار بیشتر پایه و اساس روابط با مشتریان خود را بر رضایت بیشتر آنها بنا کنید؟
ـ آیا شما واقعا خواهان موفقیت در روابط با مشتریان خود هستید؟
سوال‌های بالا به طور واضح اشاره به این باور دارد که جهت‌گیری استراتژی مشتری‌گرایی باید متوجه آینده باشد. در واقع شاید مهم‌ترین مطلبی که یک سازمان می‌تواند از خود بپرسد این باشد که: «چگونه می‌توانیم دائما با خلاقیت‌ها و نوآوری‌های خود در آینده مشتریان را به حیرت واداریم؟»
برای مشتری‌گرایی لازم است ویژگی‌های مشتریان و نیازهای آنها شناسایی شوند اما این نیازها کدامند؟
این پرسشی است که باید هر مدیری عاقلانه و جدا از سودجویی به آن پاسخ دهد.
● فلسفه یک بازاردان دانا
همان‌ طور که قبلا اشاره کردیم تمرکز بر نیازهای مشتریان عامل اصلی فلسفه بازاردانی است. امروزه در غرب بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های خدماتی مفاهیم جدید بازاردانی را پذیرفته‌اند و طبق آن عمل می‌کنند. آنها متوجه شده‌اند که تمرکز بر نیازهای مشتریان به معنی توجه به کیفیت و ارائه خدمات به مشتریان است، در نتیجه این موضوعات از جدیدترین مفاهیم بازاردانی است و هر سازمانی که کوشش می‌کند مشتری‌گرا باشد باید با این مفاهیم آشنا شود.۸۱ درصد مدیرانی که در تحقیقات انستیتو بازاردانی ایرلند مورد پرسش قرار گرفته بودند، باور داشتند که بهبود کیفیت و ارائه خدمات برتر، کلیدهای کامیابی و موفقیت شرکت‌ها در رقابت آینده هستند.
● مفاهیم جدید خدمت به مشتری
مفهوم خدمت به مشتری شامل تعاریف جدیدی شده و فقط بخش کوچکی در ساختمان مرکزی شرکت به ارائه خدمات اختصاص ندارد، بلکه کل سازمان از مدیران عالی تا کارکنان عادی، همگی در برآورده ساختن نیازهای مشتریان موجود و بالقوه نقشی برعهده دارند.
حتی اگر فردی در موقعیتی نباشد که به طور مستقیم از مشتری حمایت کند، می‌تواند از کارمندانی که به مشتریان خدمت می‌کنند، پشتیبانی کند.براساس این نگرش، خدمت به مشتریان شامل کلیه اموری است که شرکت به منظور جلب رضایت مشتریان و کمک به آنها برای دریافت بیشترین ارزش از خدماتی که خریداری کرده‌اند، انجام می‌دهد.این تعریف جامع همه چیز را در بر می‌گیرد. هر چیزی که اضافه بر خدمت هسته‌ای عرضه و موجب تفکیک آن از خدمات رقبا می‌شود خدمت به مشتریان محسوب می‌گردد.واژه ارزش افزوده در بازاردانی نشان‌دهنده موارد اضافه شده به خدمت است که ارزش آن خدمت را برای مشتریان بالاتر می‌برد.در مثال زیر نشان داده شده است که چگونه می‌توان با ارائه خدمات به مشتریان ارزش افزوده ایجاد کرد.برای مثال در کار خدمات، هر مدیری موظف است به مشتریان خدماتی با حداکثر ایمنی ارائه دهد. این کار خدمت به مشتریان نیست، بلکه محصول ابتدایی است.اما فروشنده‌ای که در محیطی دوستانه و به‌طور سریع و راحت خدمات خود را ارائه می‌کند می‌تواند ادعا کند که خدمات عالی به مشتریان ارائه می‌دهد و به‌طور قطع از رقبای خود پیشی می‌گیرد. برخی از سازمان‌های بسیار موفق بخش ویژه‌ای برای ارائه خدمت به مشتریان ندارند، بلکه تمامی سازمان برای جلب رضایت مشتریان تلاش می‌کند.مدیران این سازمان‌ها خدمت به مشتریان را مهم‌تر از آن می‌پندارند که فقط بخشی در سازمان مسوول آن باشد. اگرچه برای بسیاری از شرکت‌ها ضروری است که بخشی را به پاسخگویی به سوالات یا حل مشکلات اختصاص دهند، اما مدیران باید اطمینان یابند که این بخش‌ها واقعاً به مشتریان کمک کند.در بیشتر مواقع بخش ارائه خدمات به مشتریان سپری محافظ در مقابل مشتریان ناراضی محسوب می‌شود، درحالی که ثابت شده این کشنده‌ترین زهر سازمان است.
● «یک خطر پر خطر»
در سال‌های اخیر، توجه زیادی به نیازهای مشتریان در رابطه با سطوح کیفیت خدمت شده. سطوح بالای ارائه خدمت به مشتریان به عنوان ابزاری در جهت نیل به مزیت‌های رقابتی استفاده می‌شود. به موازات افزایش آگاهی مشتریان از خدمات قابل ارائه توسط فروشندگان و استانداردهای مرتبط با خدمات، انتظارات آنها از خدمات نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه مشتریان و سایر موسسات به‌طور فزاینده‌ای نسبت به کیفیت خدمات دریافتی حساسیت نشان می‌دهند. به منظور حفظ رابطه بلندمدت توام با رضایت با مشتریان، کارآفرینان باید بدانند که چگونه می‌توانند خدماتی باکیفیت بالا ارائه دهند. تعریف کیفیت خدمت آن است که خدمتی دارای کیفیت است که بتواند نیازها و خواسته‌های مشتریان را برآورده سازد و مشتریان خواهان آن هستند و به آن علاقه دارند و این با آنچه که احساس می‌کنند ارائه دهنده خدمات باید به آنها عرضه کند در ارتباط است. بنابراین کیفیت را مشتری قضاوت و تعیین می‌کند.اگر خدمتی انتظارات مشتریان را برآورده سازد و یا فراتر از آن باشد، دارای کیفیت است. بنابراین کیفیت نسبت به آنچه که مشتری انتظار دارد ارزیابی می‌شود.کارآفرینان (ارزش آفرینان) می‌توانند انتظارات مشتریان را به وسیله تبلیغات بالا ببرند، اما اگر نتوانند به وعده‌هایشان عمل کنند، مشتریان ناامید و سرخورده می‌شوند، هنگامی که تقاضا برای محصولات افزایش یابد و تولید‌کنندگان قادر به برآورده ساختن بموقع درخواست‌های مشتریان نباشند، خدمات باکیفیت ضعیف به وجود می‌آیند.عموماً انتظارات مشتریان منطقی است، اما این انتظارات بسته به شرایط و تجربیات خاص مشتریان متفاوت است.
هر مشتری دارای یک «حد تحمل» است که نشان می‌دهد مشتری تا چه حد انحرافات و تفاوت موجود در خدمت دریافتی از خدمت مورد انتظار خود را می‌پذیرد.  بابک بهی

نوشته شده در تاریخ شنبه 24 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: كارآفرینی،     | نظرات()

مراحل چرخه عمر كارآفرینی

چرخه عمر كارآفرینی در تمام كسب و كارها در كلیه مقیاسها خودش رانشان می‌هد، از یك كسب و كار در حال آغاز در یك گاراژ كوچك گرفته تا یك شركت كارآفرینی كه عضو ۵۰۰ شركت برتر جهان است.
این چرخه با یك كارآفرین آغاز می‌شود كه یك فرصت را كشف می‌كند، سازمانی را جهت پیگیری این فرصت ایجاد می‌كند، منابع مورد نیاز را جمع آوری می‌كند، یك طرح عملی را پیاده می‌سازد، ریسكها و نتایج مثبت كار را محاسبه می كند و تمام اینكارها را در یك بازه زمانی معین انجام می‌دهد. در این مقاله، ۷ مرحله ای كه در یك چرخه عمركارآفرینی وجود دارد ارائه شده است:
كارآفرینان در روابط بین مدیریت مالی و تدوین استراتژی كسب و كار نقش فعالی دارند. این مسئله اختلاف عمده بین مدیریت كارآفرینانه با مدیریت در سایر كسب و كارها می باشد. تقریباً در تمامی موارد، شخصی كه تصمیم می‌گیرد، با یك ریسك فردی مواجه است. برترین اتفاقی كه برای یك فرد كارمند در این حالت پیش می آید از دست دادن كارش خواهد بود اما برای كارآفرینان از دست دادن خانه، اعتبار فردی، زندگی و همچنین تخریب روابط خانوادگی می باشد.پیتر دراكر خاطر نشان می كند كه برای شركتهای بزرگ موجود، در عبارت "مدیریت كارآفرینانه" تأكید بر روی كلمه كارآفرینانه است. در هر كسب و كار جدید دارای ریسك، كلمه مورد تأكید "مدیریت" است. بنا بر این هدف ما در این مقاله تأكید برواژه "مدیریت" بعنوان یك اصل برای كارآفرینان است. ما مدیریت كارآفرینانه را بمعنای كسب دانش كارآفرینانه و بكار بردن آن در جهت افزایش تأثیر گذاری یك كسب و كار كوچك و یا متوسط و یا یك ایده دارای ریسك تعبیر می‌كنیم. قلب مدیریت كارآفرینانه برخورد دائم با موضوعات مدیریتی زیر است:
• ایده متهورانه شما چیست؟ (مأموریت و ارزشها)
• قرار است این ایده به كجا برسد؟ (اهداف و مقاصد)
• روش رسیدن به اهداف چیست؟ (استراتژی رشد)
• چه چیزهایی مورد نیاز است تا بتوان به این اهداف رسید؟ (افراد و منابع مالی)
• چه ساختاری برای آن بهتر است؟ (ظرفیتهای سازمانی)
• چه مقدار سرمایه و چه زمانی نیازمند است؟ (استراتژی مالی)
• چه زمانی به مقصد نهایی می رسد؟ (چشم انداز موفقیت)
چرخه كارآفرینی
این موضوعات مهم مدیریتی در چرخه كارآفرینی اهمیت زیادی ندارند.
بعضی اوقات گفته می شود كه كارآفرینی مانند رانندگی سریع، بر روی یك جاده یخ زده است. ماترجیح می‌دهیم كه كارآفرینی را كم خطر تر و روشمند تر بیان كنیم.
كارآفرینی یك فرآیند حل مسئله مداوم است، درست مانند چیدن یك پازل بزرگ. در گذاشتن قطعه اول پازل ماگیج می‌شویم، راه را نمی‌دانیم و مسیر به خوبی قابل تشخیص نیست.
تمام فعالیتهای كارآفرینانه از یك فرآیند پیروی نمی‌كنند اما تحقیقات ما نشان می‌دهد كه مراحلی كه ماذیلاً ارائه می‌كنیم، تقریباً در اكثر كسب و كارهای روبه رشد به چشم می‌خورد. اندازه، سود دهی، تعهد، پیچیدگی، مقیاس، ساختار سازمانی، كاهش ریسك،افزودن ارزش و درگیری كمتر مؤسس در هر مرحله وجود دارد.
ما بر این باوریم كه با دانستن و درك این مراحل كارآفرینان ، مدیران كسب و كار، سرمایه‌گذاران و مشاوران قادر خواهند بود كه تصمیمات آگاهانه تر بگیرند و اغلب آنها خودشان را برای چالشهای پیش رو آماده می‌سازند.
مراحل چرخه عمر كارآفرینی به شرح زیر است:
۱- تشخیص فرصت
دوره شكل گیری تحت عنوان" قبل از آغاز" مورد تحلیل واقع می‌شود. این مرحله اغلب زمان قابل توجهی نیاز دارد كه از یك ماه تا ۱۰ سال متغیر است.
در این مرحله تحقیق و درك ابعاد فرصت و مفهوم آن و تعیین اینكه آیا این فرصت مناسب است یا خیر از اهمیت زیادی برخوردار است. اشخاصی كه قصد ایجاد یك كسب و كار را دارند باید از درون به كنكاش خود بپردازند تا بدانند كه آیا حقیقتاً آمادگی كارآفرینی را دارند؟ اكثریت غالب مردم از جمله مخترعین معمولاً از این مرحله عقب نشینی نمی‌كنند و امكان كارآفرینی را بررسی می‌كنند.
۲- تمركز بر روی فرصت مورد نظر
این مرحله برای كارآفرینان اهمیت زیادی دارد . این مرحله، مرحله شك و تردید است كه آنها ایده‌های مختلفی را در ذهن دارند و نمی‌دانند كدامیك را برگزینند.
یكی از سرمایه گزاران خطر پذیر Evgene Kleine می‌گوید: "تمركز بر روی یك فرصت بسیار مهم است. ممكن است بعدها این امكان وجود داشته باشد كه شاخه‌های دیگری از كسب و كار را نیز ایجاد نمود اما فاز اول در یك شركت باید دقیقاً بر روی یك فعالیت خاص متمركز شود" بهتر است اهداف كسب و كار خود را دقیقاً تعیین نمائید زیرا ممكن است اشخاص مختلف بر روی یك فرصت واحد سرمایه گذاری كنند ولی به نتایج كاملاً متناقضی برسند.
۳ - تعهد
اغلب كارآفرینان، تشكیل كسب و كار و ترك شغل روزانه خود را تعهد به كسب و كار جدید می‌دانند. ولی این مرحله، در حقیقت باید با تهیه طرح تجاری آغاز گردد. تفاوت بسیاری میان تشریح یك فرصت و تحقیق و نوشتن یك طرح تجاری(طرح كسب و كار) وجود دارد. نوشتن یك طرح موثر تجاری نیازمند سطح جدیدی از درك و معلومات و همچنین تعهد بسیار می‌باشد. این فرآیند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت زمان می‌برد بنا بر این اگر بعد از ظهرها و تعطیلات آخر هفته را نیز كار كنید این مرحله می‌تواند به سه تا ۱۲ ماه تقلیل یابد. اشتباهی كه معمولاً كارآفرینان مرتكب می‌شوند آن است كه طرح تجاری را نادیده می‌گیرند. و سپس سایر منابع را جمع آوری می نمایند، ایده مورد نظر را آغاز می‌كنند و سپس پیگیری نموده و تلاش می‌كنند نقطه تمركز فعالیت مورد نظر برای تبدیل ایده به یك كسب و كار تجاری را دقیقاً تعیین نمایند.
۴ - ورود به بازار
سود دهی و موفقیت، تعیین كننده این مرحله هستند: فرض كنید كارآفرین كسب و كار كوچكی را با سازمانی ساده ایجاد نموده است، منابع مورد نیاز خود را با توجه به طرح تجاری‌اش تخصیص داده است و اولین فروش محصولاتش نیز انجام شده است. چیزی كه موفقیت كسب و كار را در همان مراحل اولیه تعیین می‌كند این است: اگر مدل كسب و كار سود ده باشد، اهداف معقولی در نظر گرفته شده باشند و كسب و كار در راه كسب سلامت اقتصادی پیش برود، كارآفرین می‌تواند در این مرحله به رشد كسب و كار خود و یا كوچك ماندن این كسب و كار به حدی كه با سرمایه شخصی قابل تأمین باشد، فكر كند.
۵- راه اندازی كامل و رشد
در این مرحله، كارآفرین باید یك راهكار خاص با بیشترین میزان رشد را انتخاب نماید. معمولاً كارآفرین در این مرحله و بهنگام بررسی راههای ممكن، ترجیح می‌دهد كه كسب و كار مورد نظرش كوچك بماند و هیچگاه از این مرحله نمی‌گذرد و یا احتمالاً تنها مالك كسب و كار باقی می‌ماند. و یا ممكن است این ایده جدید در حد یك كسب و كار و فعالیت ساده بماند، كه البته تمام ایده‌های جدید نمی‌توانند و یا این ظرفیت را ندارند كه تبدیل به شركتهای بزرگ شوند. دلایل عدم رشد سریع ممكن است این باشد كه فضای كافی در بازار برای رشد وجود نداشته باشد و یا محصولات و سیستم های مدیریت مورد نظر مقیاس خاصی نداشته باشند و یا اینكه این رشد سریع برای مدیریت چالش بزرگی ایجاد كند كه نتواند از عهده آن برآید.
۶ - بلوغ و توسعه
اكنون كسب و كار شما تبدیل به رهبر بازار گردیده است. در این حالت رشد یك كسب و كار، در حقیقت گسترش طبیعی یك ایده خوب از طریق روشهای حرفه‌ای مدیریتی خواهد بود. این گروه حرفه‌ای مدیریتی، استراتژی رشد این ایده را از طریق توسعه در سطح جهانی،اخذ تسهیلات و یا ادغام شدن با سایر شركتها پیاده سازی می‌كند كه از این طریق نقدینگی افزایش و كمبودها رفع می‌شود.
۷ - ارزش
مرحله آخر مرحله بهره برداری از نتیجه كار است. در این مرحله ارزش ایجاد شده در طی مراحل قبلی از طریق ارزیابی خروجی كار مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
متأسفانه اغلب ادبیات كارآفرینی بر مراحل قبلی تأكید دارد و توجه كمی به خروجی كار معطوف شده است. ما از روی تجربه می‌دانیم كه خروج موفق از یك كسب وكار عامل مهمی در چرخه عمر كارآفرینی است، چه برای كارآفرین وچه برای فردی كه سرمایه گذاری نموده است.
مهمترین چالشی كه یك كسب و كار جدید با آن مواجه است این است كه كارها در جای خود انجام شوند. دانستن اینكه چه كار باید كرد و در چه مرحله ای، بسیار مهم است. به ویژه اینكه كارآفرین معمولاً زمان و منابع محدودی دارد.
آقای كریگ. دبلیو جانسون، رئیس گروه Venture Law ، در جایی گفته است كه ایجاد یك شركت بیشتر شبیه به موشك هوا كردن است. اگر به هنگام پرتاب موشك شما فقط به اندازه كمتر از یك درجه خطا داشته باشید ممكن است هزاران مایل از مسیر منحرف شوید. درك چرخه عمر كارآفرینی به كارآفرین كمك می‌كند كه در مسیر صحیح پیش برود و موفق شود.
نوشته شده توسط رابرت- دبلیو- پرایس   ترجمه: مهتاوزوایی                                  

نوشته شده در تاریخ جمعه 23 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: كارآفرینی،     | نظرات()

خانواده مارس و نمونه ای از كارآفرینی خانوادگی در اسمارتیس

خانواده مارس مالک یک شرکت شیرینی و شکلات‌سازی به نام شرکت مارس است. این خانواده تا سال 1988 از سوی مجله فوربز به عنوان ثروتمند‌ترین خانواده آمریکا معرفی می‌شد.
«فارست مارس اس‌آر (بزرگ)» در زمان مرگش، به همراه دو پسر خود در جایگاه 29، 30 و 31 ثروتمند‌ترین افراد آمریکا قرار داشتند. ثروت هر کدام از آنها در آن زمان در حدود 4 میلیارد دلار بود. سه فرزند فارست مارس اس‌آر («فارست مارس جی‌آر (کوچک)»، «جان فرانکلین مارس» و «ژاکلین مارس») در سال 2009‌ و هر کدام با ثروت 9 میلیارد دلار در جایگاه چهل و سوم ثروتمند‌ترین افراد جهان قرار داشتند. این خانواده به شدت از انظار عمومی و انجام مصاحبه دوری می‌کنند و به غیر از ژاکلین، هیچ عکسی نیز از اعضای این خانواده در دست نیست.

داستان امپراتوری خانواده مارس با فرانکلین کلارنس مارس (1883 -1934) شروع شد. فرانكلین در سنین جوانی به فلج اطفال دچار بود و نمی‌توانست مثل کودکان دیگر فعال باشد به همین دلیل در آشپزخانه به مادرش کمک می‌کرد. مادر او به پختن شیرینی علاقه داشت و به پسر خود نیز این فن را آموزش داد. فرانکلین زمانی که مدرسه را تمام کرد، شروع به فروختن شیرینی‌ها و آب نبات‌ها كرد. وی در سال 1902 و در سن 19 سالگی بنگاه شیرینی‌سازی خود را با فروختن محصولاتش به مغازه‌ها راه انداخت. او با اتل کیساک ازدواج کرد، اما به دلیل شکست کسب و کارش، همسرش از او جدا شد. وی سپس با اتل هیلی ازدواج کرد که بسیار پشتیبان و حامی او بود و وی را در اداره کسب و کار کوچکش به نام شرکت مارس در تاکومای واشنگتن (که در 1911 شروع به کار کرده بود) کمک می‌کرد.

فرانکلین شیرینی‌ها را به همراه همسرش در خانه درست می‌کرد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 23 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی كارآفرینان خارجی،     | نظرات()

كارآفرینی خانگی : انگیزه‌ ها و نقش عوامل جمعیت‌ شناختی بر آن

چكیده :
كسب‌ و كار های خانگی یكی از مهم‌ ترین بخش‌ های كسب‌ و كار هستند كه در سال‌ های اخیر مراجع سیاستگذاری در كشورهای مختلف به آن توجه كرده و حمایت می‌كنند. محاسنی كه بر كسب‌ و كارهای خرد مترتب است ( همچون چابكی و انعطاف‌پذیری ) در كنار مزایایی كه خانه به‌ عنوان محل كسب‌ و كار در اختیار افراد قرار می‌دهد (همچون حذف هزینه‌ های محل فعالیت) انگیزه‌ های مضاعفی را در افراد برای گرایش به‌سمت چنین كسب‌ و كارهایی را ایجاد كرده است. این تحقیق به‌ دنبال شناسایی عوامل (انگیزه‌ های) اثرگذار بر تصمیم افراد در كارآفرینی خانگی بوده و جامعه‌ آماری شامل كلیه‌ كارآموزان مركز فنی و حرفه‌ای یزد به تعداد 254 نفر می‌شود. نتایج آزمون تحلیل عاملی اكتشافی نشان می‌دهد كه پنج عامل (به ترتیب اهمیت: انگیزه‌های كارآفرینانه، خانوادگی، كارجویانه، مالی و اعتقادی) در مجموع بیش از 60 درصد این انگیزه‌ها را تبیین می‌كند. هم‌چنین نتایح آزمون مقایسه‌ی میانگین‌ها در میان دو جامعه‌ی مستقل نشان می‌دهد كه بین متغیرهای جنسیت و تاهل با این انگیزه‌ها رابطه وجود دارد. درحالی‌كه در مورد انگیزه‌ های كارآفرینانه،كارجویانه و اعتقادی هیچ تفاوتی میان زنان و مردان و هم‌چنین متاهلان و مجردها به دست نیامد. انگیزه‌های خانوادگی در زنان و متاهلان درمقایسه با مردان و مجردها قوی‌ تر بوده و برعكس انگیزه‌ های مالی درمردان قویتر از زنان است.

حسین خنیفر ، دانشیار دانشكده مدیریت پردیس قم دانشگاه تهران
هادی احمدی آزرم و محسن زمانی فر ، كارشناس ارشد مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی از دانشگاه پردیس قم دانشگاه تهران

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : كارآفرینی الكترونیكی چیست؟ ـ اصول ایجاد یك شركت در اقتصاد شبكه ای

چكیده :
فرایندهای ارتباطی و اطلاعاتی در داخل و خارج کسب و کارها به طور فزاینده ای در اکثر بخش های صنعتی، تحت پوشش فناوری های اطلاعات الکترونیکی قرار گرفته است. مزایای عمده این گونه فناوری ها، ادامه این روند را در آینده تضمین می نماید. توسعه سریع و پیوسته فناوری به همراه اقتصاد شبکه ای به طور قطع تاثیر قابل ملاحظه ای در انواع امکانات برای گسترش مفاهیم کسب و کار خلاقانه ای که بر پایه شبکه های اطلاعات و ارتباطات الکترونیکی ایجاد گردیده، دارند و به واسطه تاسیس یک شرکت جدید (فعالیت های مخاطره آمیز الکترونیکی) قابل درک می باشند. به رغم این چشم انداز، اصطلاح «کارافرینی الکترونیکی» بالطبع، عمل تاسیس شرکت های جدید خصوصا در اقتصاد شبکه ای را توصیف می نماید. در نتیجه، مقاله حاضر در پی پاسخ به سوالات ذیل می باشد؛ چه نوع محیط و امکاناتی برای فعالیت های کارافرینی ابداعی و جدید، توسط اقتصاد شبکه ای ایجاد می گردد ؟
توبیاس كولمان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : ارایه مدلی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت طرحهای سرمایه گذاری کارآفرینان متقاضی تسهیلات بانکی

چكیده :
یکی از فعالیتهای اصلی بانک ها تخصیص منابع است و مهمترین خطری که این فعالیت را تهدید می کند، عدم انجام تعهدات از سوی دریافت کننده تسهیلات است. بنابراین بانک ها سعی دارند به روشهای مختلف این خطر را کاهش دهند. بانک های توسعه ای در راستای اهداف خود، به موفقیت طرح ارایه شده نیز علاقمندند. در نتیجه شناسایی تمامی عواملی که در موفقیت طرح تاثیرگذارند، از جمله شخصیت کارافرینانه مجری طرح، جذابیت طرح پیشنهادی و چگونگی سازمان مجری طرح، می تواند بانک را در رسیدن به هر دو هدف خویش یاری کند.
در این مقاله با بررسی ادبیات موجود در زمینه رتبه بندی مشتریان بانک ها و بیان وضعیت موجود در بانک های داخلی و موسسات اعتباری بین المللی، چارچوب مفهومی کاملی ارایه شد که شامل همه عوامل مرتبط با فرد مجری طرح، سازمان مجری طرح و جذابیت طرح است. به منظور آزمون این مدل مفهومی، پرسشنامه هایی طراحی و نظر خبرگان در ارتباط با تاثیر این عوامل در موفقیت طرحهای سرمایه گذاری دریافت شد. در مدل نهایی تحقیق عواملی چون شخصیت کارافرینانه مجری طرح، برخورداری مجری طرح از مهارتهای مدیریتی و برخورداری سازمان مجری طرح از سیستم های مدیریتی دیده می شود که تاکنون در سیستم سنتی رتبه بندی متقاضیان تسهیلات بانکی توجه چندانی به آنها نشده است. این مدل جامع می تواند مبنای سیستم اولویت بندی واگذاری تسهیلات به طرحهای سرمایه گذاری باشد.

دكتر زهرا آراستی ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : برنامه های ترویج كارآفرینی زنان در كشورهای منتخب

چكیده : 
طرح مساله: كشورهای پیشرفته از دهه های قبل و برخی از كشورهای در حال توسعه از دهه های اخیر با توجه به نقش موثر و مثبت كارآفرینان اقتصادی در توسعه جامعه، بهره برداری از این پتانسیل را جهت مواجهه با معضلاتی نظیر ركود، تورم و عدم اشتغال مورد توجه قرار داده و جهت بسط و گسترش آن اقدامات زیادی را انجام داده اند. در شرایط فعلی جامعه ایران كه نسبت قابل توجهی از جوانان به ویژه زنان بیكار و از نعمت اشتغال محرومند، رویكرد « توسعه كارآفرینی زنان » در كشور امری ضروری می باشد تا نقطه آغازینی برای برنامه ریزی ترویج كارآفرینی زنان در ایران و ارتقا سطح آن بر اساس نتایج حاصل از عملكرد سایر كشورها شود.
روش تحقیق : در این تحقیق داده های اطلاعاتی از منابع معتبر داخلی و خارجی و نیز استفاده از شبكه اینترنت جمع آوری شده و جهت مقایسه داده های مالی از دلار آمریكا استفاده شده است.
یافته ها: برنامه های ترویج كارآفرینی زنان در 6 كشور توسعه یافته و دو كشور در حال توسعه مطالعه شده است.
نتایج: مدلی برای تروج كارآفرینی زنان در ایران ارائه شده است.

ناهید شیخان ، مركز تحقیقات مهندسی صنایع و بهره وری، دانشگاه صنعتی امیركبیر

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

كروگر كارآفرینی با خرده فروشی سوپرمارکت زنجیره‌ای در آمریكا

برنارد هنری کروگر در 24 ژانویه 1860 در یک خانواده مهاجر آلمانی در سینسیناتی اوهایو متولد شد. او پنجمین پسر از میان 10 فرزند خانواده بود. این خانواده صاحب یک فروشگاه خشکبار بودند، ولی برنارد در 13 سالگی مجبور شد جای دیگری کار کند تا کمک‌خرج خانواده باشد. او ابتدا در یک داروخانه شروع به کار کرد و سپس برای كار به یک مزرعه کشاورزی رفت.

در سال‌های بعد، برنارد فروشندگی منزل به منزل چای را تجربه کرد. پس از مدتی، صاحبان شرکت چای امپریال، به دلیل اوضاع نامناسب فروشگاه خود، برنارد را به عنوان مدیر استخدام کردند. چند سال بعد در 1883، وقتی آنها پیشنهاد شراکت برنارد را رد کردند، او از فروشگاه بیرون رفت و خواروبار فروشی خود را تاسیس کرد.

«فروشگاه بزرگ چای غرب» به‌رغم مشکلات عدیده، به موفقیت رسید و کروگر 4 شعبه دیگر نیز در دو سال بعد از آن افتتاح کرد. او در سال 1902 نام فروشگاه‌هایش را به «کمپانی نانوایی و خواروبار فروشی کروگر» تغییر داد، ولی پس از چندی، آن را به کروگر - Kroger کوتاه کرد و بیش از 5500 مغازه تا پایان سال 1920 افتتاح كرد. مغازه‌های کروگر به قیمت ارزان و زنجیره یکپارچه معروف بودند.

در دهه 1930 کروگر پیشتاز سوپرمارکت‌هایی بود که از چهار طرف دارای پارکینگ اتومبیل بودند. بخش خواروبار و نانوایی این شرکت به جای پیدا کردن کانال‌های توزیع و فروش محصولات، شروع به فرستادن مسوولان خرید خود به مزارع کشاورزی كرد تا بتواند به کیفیت مواد اولیه نظارت داشته باشد. کیفیت بهتر محصولات کروگر باعث ایجاد سازمان تهیه کالای کروگر با نام «شرکت غذایی وسکو» شد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی كارآفرینان خارجی،     | نظرات()

آشنایی با بازاریابی اینترنتی و کارکردهای آن در تجارت الکترونیکی

بازاریابی اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات، روابط عمومی، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بر دارد. به طور کلی تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی از زمانی که دسترسی به اینترنت به صورت گسترده برای عموم مردم فراهم شد، رواج یافته است.

به طور کلی واژه بازاریابی اینترنتی به استفاده از اینترنت جهت انجام تبلیغات، فروش کالا و خدمات اطلاق می گردد. این بازاریابی نوعاً بر اصل پرداخت به ازای هر کلیک استوار است و شامل آگهی های تبلیغاتی موجود در سایت ها، ایمیل هایی که برای معرفی محصولات ارسال میشود، آگهی های متحرک و جذاب گرافیکی، تبلیغ در موتورهای جستجو، تبلیغات در وبلاگهای مختلف و مقالات تبلیغاتی می باشد.

● تعریف بازاریابی اینترنتی what is E- business

بازاریابی اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات، روابط عمومی، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بر دارد. به طور کلی تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی از زمانی که دسترسی به اینترنت به صورت گسترده برای عموم مردم فراهم شد، رواج یافته است.

در حال حاضر بیش از یک سوم مصرف کنندگان خانگی در آمریکا و بسیاری از نقاط اروپا که به شبکه اینترنت دسترسی دارند، خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند. این روش برای شرکت هایی که مایلند فعالیت های از راه دور خود را گسترش دهند و اصطلاحا آنرا به تجارت آنلاین تبدیل نمایند نیز ثمربخش است.

● تاریخچه بازاریابی اینترنتیHistory E- business

آغاز بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه 90 برمی گردد، در آن زمان وب سایت ها اطلاعات خود را به روشی بسیار ساده و تنها با استفاده از فایل های متنی ارایه می دادند، به تدریج گرافیک و در پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینه تکامل تجارت آنلاین و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدمات است.

● مدل های تجاری و اشکال مختلف Modul E- business

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: نقش فناوری اطلاعات در كارآفرینی، مدیریت بازاریابی و برند كسب و كارهای كارآفرینانه،     | نظرات()

ده نكته مهم برای تجارت در اینترنت

نكته 1 :
یکی از کارهائی که باید اولویت بالائی برای شما داشته باشد، جمع آوری آدرس پست الکترونیک بازدید کنندگان سایت شما است. از زمان شروع سایت، به جمع آوری آدرسها بپردازید. تهیه یک لیست از مشتریان بالقوه خدمات شما، یک باید است. هرچند ارائه یک خبرنامه الکترونیک بسیار عالی است ولی خیلی ضروری نیست. شما می توانید به لیست خود، تغییرات سایت، محصولات جدید یا هرچیز دیگری که دوست دارید ارسال کنید .
توجه داشته باشید که تا زمانی که لیست شما کوچک است، می توانید آنرا توسط نرم افزار پست الکترونیک موجود در رایانه خود پیش ببرید ولی وقتی لیست شما بزرگ شود، مثلا از 100 آدرس بیشتر شود، دیگر باید به دنبال ابزارهای مخصوص مدیریت لیست باشید و یا از سایت های مخصوص این کار استفاده کنید. هرچند شخصا تمایلی به نام بردن از سایت خاصی برای این کار ندارم، ولی چون خدمات سایت www.ymlp.com کمک بزرگی در این زمینه برای من بوده، همیشه آن را به دیگران پیشنهاد می کنم. سایت یاهو هم خدمات مناسبی در این زمینه ارائه می کند .

نكته 2 :
سایت شما ممکن است باعث پیروزی یا شکست شما شود. یک سایت با ظاهر حرفه ای نقش اساسی در موفقیت شما دارد. اگر در طراحی یک سایت حرفه ای چندان مهارت ندارید، حتما یک نفر حرفه ای برای این کار استخدام کنید. توجه داشته باشید که سایت حرفه ای به معنی یک سایت با امکانات گرافیکی بالا و بخشهای متحرک و یا حتی بخشهای Flash نیست. سایت حرفه ای در نگاه اول ممکن است خیلی هم ساده به نظر آید ولی ساختارمناسب، راحتی حرکت در سایت، دسترسی سریع به اطلاعات، سرعت بالا آمدن مناسب (مخصوصا با خطوط نه چندان مناسب ما)، وجود خدمات مناسب، خدمات پشتیبانی مناسب، پشتیبانی مناسب از زبان های مختلف و پارامتر های متعدد دیگری در حرفه ای شدن سایت شما موثر هستند. وجود یک مشاور در این زمینه در کنار شما، خیلی به شما کمک می کند .

نكته 3 :
اگر می خواهید پول زیادی بدست آورید، باید یک بازار خاص را انتخاب کنید که نیاز ویژه ای از مشتری را پاسخ دهد. مردم محصولات و خدماتی که نیاز شخصی آنها را پاسخ دهند خیلی دوست دارند. اگر شما نفر اول در برآوردن این نیاز باشید، برنده هستید. سعی نکنید در سایت خود همه جور خدمات یا محصولات را ارائه کنید. مثلا برای خرید کتاب، یک سایت فرهنگی که روی فروش کتاب متمرکز است را انتخاب می کنید یا یک سایت که از فروش گل و اسباب بازی گرفته تا فروش لوازم منزل و شوکلات و کتاب ؟ حتی آمازون که همه چیز می فروشد، هنوز به عنوان یک کتاب فروشی شناخته می شود تا یک اسباب بازی فروشی .

نكته 4 :
ایجاد ترافیک بالا برای سایت شما نیاز به صرف وقت و هزینه دارد. کلید ایجاد ترافیک بالا برای سایت شما، برقراری هرچه بیشتر ارتباط از سایر سایتها به سایت شما است. هرچند لیست شدن در موتورهای جستجو اولین قدم شما باید باشد ولی نباید به آن اکتفا کنید. دو روش خوب برای ایجاد ترافیک به سایت شما عبارت است از :
- برنامه همکاری فروش (Affiliate program) – چنین برنامه ای به برقراری صدها و حتی هزاران ارتباط از سایر سایتها به سایت شما کمک می کند. موضوع از این قرار است که شما برنامه ای طراحی می کنید که هرکس که خدمات و محصولات شما را از طریق سایت خود بفروشد، درصدی از فروش به او تعلق می گیرد. حتی برخی برنامه ها، در جلب مشتری، حتی اگر فروشی هم صورت نگیرد، پول می دهند .
- ارائه خدمات و محصولات رایگان – ارائه چنین امکانات رایگانی به جذب ترافیک زیاد به سایت شما کمک خوبی می کند. مثلا ارائه مقالات رایگان که دیگران بتوانند در سایت خود از آنها استفاده کنند و به سایت شما ارتباط دهند. کتاب های الکترونیک رایگان، نرم افزار، فایل های صوتی که بتوانند در Flash از آنها استفاده کنند، ملودی های طراحی شده برای گوشی های موبایل و خیلی چیزهای جذاب دیگر .

نكته 5 :
فروش محصولات و خدمات خودتان خیلی از فروش برای بقیه، سود آورتر است. برخی از برترین اقلام قابل فروش در اینترنت عبارتند از :
- نرم افزار
- اطلاعات
- سایت های اختصاصی
- خدمات اینترنت

نكته 6 :
معمولا مردم دوست ندارند که در معرض فروش قرار گیرند و در مقابل آن مقاومت می کنند. شما خیلی موفق تر خواهید بود اگر در جهت ارائه کمک به مشتریان خود حرکت کنید. این کار با نوشتن مقالات مفید، دوره های آموزشی و یا حتی با حضور فعال در اتاق های گفتگوی مناسب با خدمات شما حاصل می شود. اعتماد، حرف اول را در تجارت اینترنتی می زند. شما باید در میان مخاطبین خود، اعتبار کسب کنید. اگر مشتری احساس کند که شما قبل از فکر کردن به فروش به او و بدست آوردن پول، می خواهید مشکل او را شناسائی کنید و به او در رفع نیازش، کمک کنید، خیلی راحت تر به شما اعتماد می کند .

نكته 7 :
خودکار کردن کارها، وقت با ارزش شما را حفظ می کند. هرچند در تجارت، خیلی کارها را باید شخصا انجام دهید و درگیر آنها شوید، خیلی کارها را هم می توان خودکار کرد، مثل :
- مدیریت لیست آدرسها
- پیگیری ها با مشتری
- پیام های خوش آمد گوئی
- پیغام های تشکر
- پیگیری سفارش ها
- تایید سفارش ها
این کار با استفاده از سیستم های پاسخ گوی خودکار، کدها و برنامه های نرم افزاری قابل حصول است .

نكته 8 :
سازمان مناسب کار، یک دلیل اصلی موفقیت تجارت شما است .
- یک برنامه کاری زمان بندی شده برای هر روز خود تنظیم کنید .
- از برنامه دریافت پست الکترونیک با قابلیت طبقه بندی نامه های دریافتی در زیر شاخه های مختلف استفاده کنید.
- فایل ها و شاخه های موجود در رایانه خود را برای دسترسی راحت تر و سریع تر، تنظیم کنید .
- یک صفحه "سوال و جواب های مکرر" برای سایت خود طراحی کنید .
- برای پیام هائی که بصورت متناوب ارسال می کنید، یک ساختار مشخص تعریف کنید .
- در رایانه خود یک صفحه شامل اطلاعات ورود به سایت هائی که با آنها همکاری دارید و آدرس وب آنها برای دسترسی راحت تر، تهیه کنید .

نكته 9 :
بالاترین اولویت برای شما باید خدمات پس از فروش مناسب و رضایت کامل مشتری باشد. هرچند داریم در مورد دنیای اینترنت صحبت می کنیم ولی با مردمی که در دنیای واقعی زندگی می کنند سروکار داریم. خیلی هم به ارتباط های مصنوعی و نرم افزاری و پست الکترونیک تکیه نکنید. خیلی از بازدید کنندگان سایت شما می خواهند با یک تفر در بخش خدمات مشتری شما حرف بزنند و بعد خرید کنند. از امکانات پشتیبانی زنده (Live Agent) در سایت خود استفاده کنید .

نكته 10 :
برای بدست آوردن پول، باید پول خرج کنید. شما باید در موارد زیر با دست باز سرمایه گذاری کنید :
- رایانه
- دسترسی به اینترنت
- نرم افزار
- ثبت دامنه
- میزبانی سایت
- آموزش شامل کتاب، سی دی و غیره
- تبلیغات


مطالب بالا، لیست کاملی نیست و فقط به عنوان شروع و راهنما می تواند مفید باشد. مطمئنا مسائل و نکات بسیاری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و شما بسیاری از آنها را می شناسید و به آنها عمل می کنید .

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: نقش فناوری اطلاعات در كارآفرینی،     | نظرات()

برترین شركت های تكنولوژی محور در سال 2012

گوگل

این شرکت در رتبه بندی سال گذشته Universum هم رتبه اول داشت، امسال هم این جایگاه را برای دومین‌ بار به خودش اختصاص داده است تا محبوب‌ ترین شرکت برای کار از نظر فارغ‌ التحصیلان باشد. این غول موتور جست‌ و جوی اینترنتی در حال حاضر 32 هزار و 467  نفر کارمند دارد و به طور متوسط به هر کدام از آنها در طول یک سال 75300 دلار می‌پردازد. کار در این شرکت از نظر طرفداران مشاغل حرفه‌ای و ایده آلیست‌ها یک رویای بزرگ است و مهندسان و فارغ‌ التحصیلان رشته‌ های علوم طبیعی بیشترین طرفداران کار در گوگل هستند. نکته جالب اینکه کمترین طرفداران کار در گوگل، فارغ‌ التحصیلان رشته‌ های مختلف مرتبط با IT هستند.

 اپل

دومین شرکت محبوب جهان برای کار از نظر فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ های معتبر شرکت بزرگ و شناخته شده اپل است. این شرکت در سال 2011 هم این رتبه را به‌دست آورده بود و حالا گویا توانسته جایگاهش را حفظ کند. این شرکت در حال حاضر 60 هزار و 400 نفر کارمند رسمی دارد و به طور متوسط به کارمندان شرکتش (به جز کارمندان فروشگاه‌ها و خرده فروشی‌ها) در هر سال 50400 دلار حقوق می‌پردازد. کار در محبوب‌ترین و ارزشمندترین شرکت تکنولوژی جهان از نظر فارغ التحصیلان رشته‌های علوم طبیعی و مهندسان مناسب است. فارغ‌التحصیلان رشته‌های نرم‌افزاری اما تمایل چندانی برای کار در این شرکت کامپیوتری ندارند. شرایط و محیط کاری این شرکت از نظر طرفداران مشاغل حرفه‌ای، ایده‌آلیست‌ها و آنهایی که از نظر شخصیتی رهبر و پیشرو و طرفدار مشاغل مدیریتی هستند، بسیار جذاب است.

 فیس بوک

بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شبکه اجتماعی جهان که در روزهای اخیر وارد بازار بورس شده است، عنوان دوازدهمین شرکت محبوب جهان برای کار را به خودش اختصاص داده است. این شرکت که در سال 2011 هم همین رتبه را در اختیار داشته، در حال حاضر تنها 3 هزار و 200 نفر کارمند دارد و به طور متوسط در هر سال 61500 دلار به هر نفر از کارمندانش حقوق می‌دهد. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی بیشترین طرفداران کار در فیس بوک هستند و بعد از آن‌ها متخصصان IT قرار دارند. به طور کلی اما طرفداران مشاغل حرفه‌ای، ایده آلیست‌ها، رهبران و کارفرمایان بیشتر از افراد دیگر علاقه دارند در این شرکت کار کنند.

 مایکروسافت

غول نرم‌افزاری جهان در سال 2012 با یک رتبه سقوط نسبت به سال گذشته میلادی حالا چهاردهمین شرکت محبوب جهان از نظر جذب نیروی کار است. این شرکت 90 هزار نفر کارمند دارد و سالانه به طور متوسط به هر کدام از آنها 89400 دلار حقوق می‌پردازد. این شرکت از نظر فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم طبیعی، علوم انسانی و بالاخره مهندسان فرصت‌ شغلی خوبی محسوب می‌شود. به طور کلی طرفداران مشاغل حرفه‌ای، ایده‌آلیست‌ها، طرفداران مشاغل مدیریتی و کارفرمایان بیشترین متقاضیان کار در مایکروسافت هستند.

 آمازون

این خرده فروشی آنلاین که در سال‌های اخیر با ورود به بازار کتابخوان‌های الکترونیکی و تبلت‌ها جایگاه بهتری در بازار دیجیتال پیدا کرده است، در سال 2012 با 17 رتبه صعود عنوان شانزدهمین شرکت محبوب برای کار را در جهان به خودش اختصاص داده است. این شرکت 56 هزار و 200 نفر کارمند دارد و سالانه به طور متوسط 72100 دلار به هر نفر از کارمندانش حقوق می‌دهد. مهندسان و فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پایه و طبیعی بیشترین متقاضیان کار در این شرکت هستند و کار در این شرکت بیشترین طرفداران را در میان حامیان مشاغل حرفه‌ای، ایده آلیست‌ها و محققان و متفکران دارد.

 سونی

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه لوازم مصرفی الکترونیک به دنبال ضررهای مالی متوالی‌اش حالا با 9 پله سقوط رتبه 33 در فهرست محبوب‌ترین شرکت‌های جهان برای کار را در اختیار گرفته است. این شرکت 168 هزار و 200 نفر کارمند دارد که به هر کدام از آن‌ها سالانه به طور متوسط 56500 دلار می‌پردازد. فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پایه، IT و مهندسی به ترتیب بیشترین متقاضیان کار در این شرکت هستند، اما کار در این شرکت از نظر ایده آلیست‌ها و طرفداران مشاغل مدیریتی مناسب است.

 آی بی ام

یک شرکت بزرگ و قدیمی در حوزه تکنولوژی که حالا با 7 پله سقوط نسبت به سال 2011 جایگاه 45 را در فهرست محبوب‌ترین شرکت‌های جهان برای کار در اختیار گرفته است. آی بی ام در حال حاضر 433 هزار و 362 نفر کارمند دارد که به هر کدام از آنها در هر سال به طور متوسط 61800 دلار حقوق می‌پردازد. مهندسان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه بیشترین طرفداران کار در این شرکت هستند و افرادی با روحیه رهبری و علاقه‌مندان به مشاغل مدیریتی بیشترین تقاضا را برای کار در این شرکت دارند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: نقش فناوری اطلاعات در كارآفرینی،     | نظرات()

نمونه هایی جالب از استراتژی

Microsoft’s business model مایکروسافت :

فروش كد های اختصاصی و ارائه  خدمات بصورت رایگان

در شركت میكروسافت برای سالها چشم اندازشركت این بود : درهر خانه و روی هر میز یك كامپیوتر

اما با ظهور اینترنت و كامپیوتر دستی : اختیار دادن به مردم درهر زمان و مكان از طریق نرم افزارهای عالی

 

Redhat linux’s business model :

ارائه  نرم افزار بصورت رایگان و شارژ استفاده كنندگان بوسیله حمایت فنی

 

اینتل :

چشم انداز :

رسیدن به بیلیون ارتباط كامپیوتر درجهان ، میلیون سرویس دهنده و تریلیون دلار تجارت

ماموریت اصلی :

برانگیختن تلاش برای استفاده بیشترازاینترنت

 

AVIC RENT-A-CAR :

كسب وكار ما كرایه دادن ماشین است.ماموریت ما رضایت همه مشتریان است.

 

AMERICAN RED CROSS :

- بهبود كیفیت زندگی ا نسانی

- تقویت اعتماد

- توجه به دیگر چیزها

 

 RITZ-CARLTON HOTELS :

-آسایش مهمانان است.

- ما ملزم به تدارك عالیترین خدمات شخصی

- تسهیلات برای همه مهمانان

 

شركت آموكو :

 ماموریت سازمان : (MISSION STATEMENT)   

آموكو یك شركت جهانی است كه در صنعت نفت و مواد عالی فعالیت می كند. ما در صدد كشف منابع نفت بر می اییم و محصولات و خدماتی با كیفیت عالی به مشتریان عرضه می نماییم. شركت ما این مسئولیت را احساس می كند كه ، از نظر مالی بازدهی مناسب نصیب سهامداران نماید، رشد بلند مدت را تضمین كند و نسبت به محیط و جامعه به تعهدات خود عمل نماید

چشم انداز های  سازمان :

شركت آموكو در سطح جهانی فعالیت می كند .مردم ، كاركنان ، مشتریان ، شركتهای رقیب و سرمایه گذاران آن را به عنوان شركتی برتر می شناشند. ما خود را به عنوان محك یا معیاری  در آورده ایم كه سایر شركتها عملكرد خود را در مقایسه با ما می سنجند .نوآوری ، خلاقیت ، و كارهای تیمی افراد ما و نیز برخورداری از توانایی هایی كه می توانیم بدان وسیله در برابر تغییرات واكنشی اثربخش نشان دهیم و سرانجام خلق فرصت ها به صورت محك یا معیاری درآمده است كه زبانزد همگان است.

 

هارلی دیویدسون   :

بیانیه ماموریت :

ما هیچ گاه چیزی جز حقیقت محض نگفته ایم و همین ویژگی باعث شده است كه هارلی- دیویدسون به صورت هارلی   - دیوید سون در آید . می كوشیم تا این ارثیه را زنده نگه داریم . همه افراد ما بدین گونه اند ، از نگهبان كه در برابر در ورودی ایستاده است تا كارگری كه در كارگاه مشغول به كار می باشد ، این است آنچه را كه ما انجام می دهیم . به همین دلیل است كه نسل جدیدی از موتور سیكلت هارلی- دیویدسون بهتر از نسل قبلی است وبسیار بهتر از نسل های پیشین می باشد . نوع احساس ما نسبت به محصولات تولیدی به گونه ای است كه كمتر شركتی توان درك آن را دارد . ولی چون نتیجه كار خود را مشاهده میكنیم، این احساس متجلی میشود ما تنها موتور سیكلت تولید نمی كنیم، موجودیت خود را به صورت یك افسانه در می آوریم. برای تائید این گفته ما می توانیم با هر كس كه یك دستگاه از هارلی- دیوید سون داشته است پرسش نمائید . هارلی- دیوید سون وارد جریان خون شما می شود. به صورت بخشی از زندگی شما درمی آید و پس از آن هیچ گاه شما را ترك نخواهد كرد . آن چیزی است كه نمی توان با هیچ چیز دیگری مقایسه كرد. ما این مطلب را خوب می دانیم . زیرا در بطن داستان قرار گرفته ایم . به همین دلیل است كه توانسته ایم بیش از نود سال محكم روی پای خود بایستیم و همواره نسبت به این تعهد خود پایبند باشیم و موتور سیكلت هایی را بسازیم كه در خور و شایسته نوع وفاداری باشد كه دارنده گان هارلی- دیوید سون نسبت به این محصول دارند . موتورسیكلت هایی نسل بعد از نسل تولید و عرضه می شوند و سرشار از خلوص می باشند .

این وسیله را همچنان می خرند . به همین علت است كه در سراسر سال موتور سیكلت های هارلی- دیویدسون در كوی و برزن می خرند . موتور سیكلت های ما جاده هارا می بلعند و ما مسئولان شركت همواره به دیدگاه های مشتریان خود را ارج می نهیم وبا جان و دل به حرف های آنها گوش می دهیم . با همین رفتار و تماس های نزدیك و صمیمی با موتور سواران و با حضور دائمی در صحنه های ورزشی می كوشیم همواره هارلی-دیوید سون را زنده نگه داریم و كاری بكنیم كه در خور و شایسته هارلی-دیوید سون باشد.

همیشه رویكرد و روش های ما ( نسبت به شركت های رقیب ) متفاوت بوده است . ولی یك بار دیگر این ادعا را به اثبات می رسانیم و هر كس كه صاحب و مالك یك دستگاه هارلی-دیویدسون باشد به صداقت گفته ما پی خواهد برد. ما چاره ای جز این نداریم ، زیرا هیچ كار دیگری نمی توانیم بكنیم.

چشم اندازهای شركت :

شركت هارلی-داویدسون یك شركت بین المللی وعملگراست.شركت همواره كوشیده است رابطه سودمندی را كه با گروه های ذی نفع دارد (مشتریان،كاركنان،عرضه كنندگان مواد اولیه،سهام داران،دولت وجامعه)بهبود بخشد.هارلی-دیویدسون بر این باور است كه راز موفقیت در این است كه از طریق تقویت كاركنان وتفویض اختیاربه آنان تمام نیرو و توجه خود را معطوف فعالیت هایی نماید كه موجب افزایش ارزش گردد.

ما در رؤیای خود دیدگاهی بلند مدت داریم وهمین امر باعث می شود كه هیچ گاه در قالب دوره های كوتاه مدت نیندیشیم،هیچ گاه كیفیت را فدای كمیت نمی كنیم ونمی كوشیم برای صرفه جویی چند دلار از چند واحد محصول از ویژگیهای برجسته و خصوصیات موتور سیكلتهای تفریحی و بازرگانی خود بكاهیم . ما همواره همه كاركنان را تشویق می كنیم تا در راه تامین نیازهای گروههای زی نفع شركت و ارضای آنها از هیج كوششی فرو گذار نكنند .

رعایت اصول اخلاقی و پایبند بودن به آیین نامه های سازمانی كه بر پایه آن می كوشیم در رابطه ای كه با گروههای زی نفع و خود داریم همواره بر میزان صداقت ، درستی و رشد شخصی خود بیافزاییم و همین ویژگی یكی از چشم اندازهای شركت می باشد . عمل  ما گویای ارزشهای ماست : صداقت در گفتار ، رعایت انصاف ، پایبند به قول و گفته ، احترام به افراد و تشویق افراد به كنجكاوی هر جه بیشتر .

گذشته از این ، می كوشیم اجازه ندهیم هیچ مساله ای حل نشده باقی بماند و همواره در پی اقداماتی هستیم كه بتوالنیم در دهه 1990 همچون گذشته ، موفق باشیم . موفقیت ما در گرو توجه به نكات زیر بوده است : كیفیت ، مشاركت ، بهره وری و جریانات نقدی . شما ، به عنوان یك سهامدار ، نمی توانید چیزی كمتر از این از ما انتظار داشته باشید .

 

استراتژی مكدونالد :  

در سال 1999 مكدونالد یك خرده فروش برجسته خدمات غذائی در بازارمصرف جهانی بود با یك نام و نشان قوی و رستورانهای همسان و فروشی معادل 35میلیارد  دلار.  80% آن بالغ بر 25000 رستوران های شركت با حدود 5000 مالك/عامل فروشی در سراسر دنیا واگذارشده است .

استراتژی رشد مكدونالد :

 - كشف فرصتهایی برای بهره برداری از زیر ساختهای عرضه كننده گان جهانی مواد اولیه و شایستگیها در مدیریت رستورانهای زنجیره ای ، موقعیت مكا نی و همشكلی ساختمانها و بازاریابی محصولات .

رسوخ در بازار بوسیله افزودن سالانه 1750 رستوران ( متوسط هر 5 ساعت یك رستوران )-

-افزایش تعداد مشتر یان مراجعه كننده از طریق افزودن گزینه های جذاب به لیست غذا، قیمت پائین ، افزودن ارزش غذائی ومحیط بازی بچه ها .

استراتژی واگذاری امتیاز مك دونالد :

هیچ امتیازی به شركتها، شركاء ویا سرمایه گذاران ناشناخته واگذار نمی شود.

استراتژی ساختمانی وموقعیت مكانی مكدونالد

قرار دادن رستورانها در موقعیت هایی كه راحتی را برای مشتریان ورشد سود دهی را برای شركت به ارمغان می آورد .كاهش بهای اماكن وبهای ساختمانها با استفاده از استاندارد طراحی های فروشگاه بر اساس قیمت موثر ویكی كردن خریدهای تجهیزاتی ومواد از طریق یك سیستم جهانی . حصول اطمینان از اینكه رستورانها جذاب و مطبوع از داخل و خارج وایجاد سرویس رفت و آمد و محوطه بازی برای كودكان ، هر جا كه ممكن بود .

استراتژی خط تولید مكدونالد :

-ارائه یك منوی محدود

-بهبود جاذبه چشایی آیتمهای (غذاهای ) ارائه شده

-گسترش ارائه تولیدات به طبقات جدید وغذاهای سریع

-نوآوری در غذاهای مهیج وجذاب در مدلهای غذای سریع وحذف مواردی كه فاقد این خصوصیاتند ، درس گرفتن از كلیه اشتباهات واقع شده و پیشروی سریع بسوی نظرات جدید

ارتقاء فروش ، بازاریابی وبازارگانی مكدونالد :

-افزایش شاخص كیفیت، خدمات، پاكیزگی وارزش جهانی مكدونالد از طریق تبلیقات رسانه ای سنگین

عملكرد رستورانهای مكدونالد :

-اجرائی كردن استانداردهائی در خصوص كیفیت غذا ، تمیزی رستوران وتجهیزات، رویه های عملیاتی در رستورانها ، وخدمات موء دبانه در قسمت پیشخوان

توسعه مفهوم ، برای شما درست شده است .

ارتقاء فروش ، بازاریابی وبازارگانی مكدونالد :

-استفاده از رونالد مك دونالد بمنظور ایجاد نشانه آگاهی بزرگتری بین كودكان

-پروژه برخورد اتفاقی و علا قه مند كردن كودكان

منابع انسانی و آموزش مكدونالد :

-دادن دستمزدهای عادلانه وبه دوراز تبعیض در هر موقعیت ،آموزش مهارتهای شغلی ، پاداشهای عملكرد فردی و گروهی ،ایجاد مقامهای شغلی ، داشتن ساعتهای كاری قابل انعطاف برای كاركنان دانش آموز .

ارتقاء شغلی سریع كاركنان متعهد :

ارتقاء یك رویه فكری جهانی با انتقال مجدانه بهترین تجربیات و عقاید جدید توسعه یافته در زمینه عرضه محصولات در یك قیمت جهان بقیمت دیگری در دنیا .

تعهد اجتماعی و شهروندان جامعه مك دونالد :

- ایفای یك نقش فعال اجتماعی شامل امور خیریه محلی وپروژههای اجتماعی ،كمك به خلق ،روحیه همسایگی ،ارتقا سطح آموزشی .

- تاسیس خانه های رونلد مكدونالد    

- ارتقا سطح هم گرایی نیروی كار ،فعالیت های مثبت داوطلبانه

حمایت تحصیلی از طریق كمك هزینه تحصیلی ،پاداش به معلمان و منابع آموزش رایگان

- سازگاری و تشویق تمرین های دوستانه در محیط                                              

- آماده سازی اطلاعات تغذیه ای در محصولات مكدونالد برای مشتریان .

نوشته شده در تاریخ جمعه 16 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: استراتژی كارآفرینانه،     | نظرات()

مقاله : شناسایی و اولویت بندی شاخص های تعیین كننده كارآفرینی كسب و كارها

چکیده:
توسعه ی كارآفرینی در فعالیت های اقتصادی و كسب وكار فرایندی است كه نقش حیاتی در تداوم، رشد و توسعه ی ملی كشورها ایفا می كند. از این رو توسعه ی چارچوبی برای ارزیابی سطح كارآفرینی فعالیت ها به منظور ایجاد بستر و جو مناسب برای حمایت های منطقی از كارآفرینی و كارآفرینان ضروری است. این پژوهش، با هدف شناسایی و اولویت بندی شاخص های تعیین كننده ی سطح كارآفرینی كسب وكارها در راستای بهبود هماهنگی در تحقیق های كارآفرینی انجام شده است. ابتدا با مرور ادبیات تحقیق و مصاحبه با صاحب نظران، شاخص های سطح كارآفرینی فعالیت ها و هم چنین گویه های سنجش هر شاخص تدوین شد، كه این شاخص ها و گویه ها با مقایسه های زوجی به روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی در معرض قضاوت متخصصان قرار گرفت. سپس، با نظرسنجی از كارآفرینان برتر، ابتدا رتبه و اولویت هر كدام از گویه های شاخص های مدنظر تعیین و سپس میزان كارآفرینی فعالیت های كسب وكار آن ها تعیین شد. نتایج اولویت بندی شاخص ها به روش تحلیل سلسله مراتبی نشان داد كه؛ شاخص های نوآوری، فرصت كارآفرینی، رشد فعالیت، خطرپذیری، برنامه ی كسب وكار، سطح اشتغال زایی، اهمیت فعالیت در توسعه ی منطقه و در نهایت نرخ اثرگذار كارآفرینی به ترتیب در تعیین سطح كارآفرینی كسب وكارها بیش ترین اهمیت را داشته اند. نتایج ارزیابی سطح كارآفرینی پاسخ گویان نیز نشان داد كه سطح كارآفرینی فعالیت های كسب وكار بیش تر آن ها در سطح متوسط بوده است. 

ابوالقاسم عربیون ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران
غلامحسین عبداله زاده و ابوالقاسم شریف زاده ، استادیاران دانشگاه علوم كشاورزی و منبع طبیعی گرگان
ابوالقاسم شریف زاده و احمد محسنی ، استادیاران دانشگاه آزاد اسلامی

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : تبیین مدل معادله ساختاری عوامل موثر بر فرآیند كارآفرینی مستقل (شركتی)

چكیده :

هدف از اجرای تحقیق حاضر، بررسی و شناسایی متغیرها و تبیین مدل معادله ساختاری عوامل موثر بر فرآیند كارآفرینی مستقل (شركتی) در سطح شهرستان بابل بوده است. بر این اساس، ضمن مروری جامع بر ادبیات موضوعی مربوط به كارآفرینی به صورت عام و كارآفرینی مستقل به صورت خاص، از میان جامعه آماری 100 عضوی انتخاب شده، از دیدگاه های تعداد 33 نفر استفاده شده و سپس با جمع ‏آوری داده‏ های مورد نیاز، با استفاده از ابزارهای مراجعه به اسناد و مدارک، مصاحبه و بویژه پرسشنامه با ضریب پایایی %85 در قالب روش تحقیق غیرآزمایشی پیمایشی، به استخراج مدل معادله ساختاری تبیین ‌كننده عوامل موثر بر فرآیند كارآفرینی مستقل (شركتی) با استفاده از آزمون های آماری همبستگی و روابط مستقیم و غیرمستقیم بین متغیرها، و نیز معادلات رگرسیون تعاملی در قالب تحلیل مسیر با استفاده از نرم ‌افزارهایSPSS و Lisrel پرداخته شده است. نتایج تحقیق نشان داده است كه از چهار گروه متغیرهای تبیین ‌كننده فرآیند كارآفرینی مستقل در قالب یک مدل معادله ساختاری، یعنی متغیرهای فردی، شغلی، رفتاری و محیطی، ضمن تایید كلیت مدل استخراج شده، هر كدام با شدت و ضعف خاص خود، هم بصورت مستقیم، و هم بصورت غیرمستقیم و تعاملی، بر فرآیند كارآفرینی مستقل در سطح شهرستان بابل تاثیرگذار بوده ‌اند. به استناد ضرایب مدل معادله ساختاری، بیشترین اثرگذاری مستقیم بر روی فرآیند كارآفرینی مستقل مربوط به متغیر رفتاری بوده و از این نظر متغیرهای محیطی، شغلی و فردی در درجات اهمیت بعدی قرار دارند. در پایان مقاله، نتیجه‌ گیری، بحث و مقایسه، پیشنهادهای كاربردی مدیریتی و پیشنهادهای مرتبط با ادامه و پیگیری تحقیقات مشابه در آینده ارایه شده است.


حسنعلی آقاجانی ،  استادیار دانشگاه مازندران


جهت دانلود متن كامل مقاله كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : ویژگیهای سازمانی و تاثیر آنها بر كارآفرینی سازمانی

چكیده :

به زعم بسیاری از محققین و نظریه پردازان سازمانی، نقشی که ویژگی های سازمانی در ایجاد کارآفرینی سازمان ایفا می کنند قابل توجه است و چنانچه رابطه بین این مولفه ها در فرایند کارآفرینی به طور صحیح تبیین شود، می تواند نویدبخش دست یابی به کارآفرینی سازمانی باشد. بنابراین، بررسی رابطه بین ویژگی های سازمانی (5 ویژگی: حمایت مدیریت، تشویق و پاداش، تفویض اختیار، فرصت زمانی، و ساختار سازمانی) و کارآفرینی سازمانی در شرکت نفت و گاز پارس، که یکی از شرکت های تابعه وزارت نفت است، رسالت این تحقیق می باشد، تا بدین وسیله سازمان مذکور با استقرار عوامل فوق، مزیت رقابتی خویش را ارتقا بخشد. روش این تحقیق، از نوع توصیفی – همبستگی است. جامعه آماری این پژوهش، کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس است. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه است که آلفای کرونباخ آن 0.95 به دست آمده است. بر اساس تحلیل استباطی داده ها، یافته های پژوهش موید رابطه مثبت و معنادار دو متغیر عوامل ویژگی های سازمانی (به استثنای متغیر حمایت مدیریت) و کارآفرینی سازمانی در شرکت نفت و گاز پارس است. به عبارت دیگر، با افزایش یا کاهش میزان استقرار عوامل سازمانی، میزان کارآفرینی سازمانی نیز افزایش با کاهش می یابد. در پایان، با توجه به نتایج حاصله، پیشنهاداتی برای استقرار و تقویت سامانه کارآفرینی سازمانی ارائه شده است.


 علیرضا كوشكی جهرمی - حسن بودلایی - مهدی نریمانی 


جهت دریافت متن كامل مقاله كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : فرآیند تصمیم گیری شروع به كارآفرینی (مطالعه موردی كار آفرینان ایرانی)

چکیده:

تحقیق حاضر یك تحقیق تجربی است كه با هدف ارایه یك مدل در مورد شروع به كارآفرینی صورت گرفته است. رویكرد این تحقیق بومی كردن موضوعات مربوط به كارآفرینی در چارچوب سیستم اقتصادی و اجتماعی ایران بوده است. مدل ارایه شده منتج از مصاحبه و بررسی موردی 35 كارآفرین ایرانی است. در این مدل شروع به كارفآرینی محصول فراهم آمدن هم زمان پتانسیل كارآفرینی تمایل به كارآفرینی و ایده بر شمرده می شود. این عوامل به عنوان متغیرهای وابسته در نظر گرفته شده اند. سپس متغیرهای مستقل موثر بر این متغیرها در سه دسته ویژگی های شخصیتی – سوابق و عوامل محیطی نشان داده می شوند. بدین ترتیب به موضوع نگاهی چند وجهی انداخته شده است – نگرشی تركیبی از منظور روان شناسی – جامعه شناسی و محیط اقتصادی – در انتهای تحقیق تعریفی بومی از كارآفرینی ایرانی ارایه می شود.

دكتر سید علیرضا فیض بخش بازرگان - علی دهقان پور فراشاه

جهت دریافت متن كامل مقاله كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : اخلاق كار و وجدان كار در كارآفرینی

چكیده : 

ارزشهایی چون اخلاق ، وجدان ،‌ تعهد ، مسوولیت پذیری و ... در تبدیل اندیشه نو به محصول و ارایه آن به بازار چون واكنشگر در معادلات شیمیایی، عمل می نمایند و سبب می شوند تا فرایند كارآفرینی تحت تاثیر این عوامل در مدتی كوتاه تر به نتیجه برسد. از سوی دیگر موجب جلب اعتماد جامعه كارآفرین و گروه كارآفرینی در راستای آینده نگری و عملیاتی كردن اندیشه های جدید خواهد شد. این ارزشها در تعامل با عوامل اقتصادی و فرهنگی كارآفرینی كه اساس آن نیز به شمار می روند، سبب اعتماد بیشتر گروههای درگیر فضاهای مذكور و نیز جامعه می شود و به حد نهایی خود یعنی ایثار كارآفرین وگروه كارآفرینی می رسد. در این حال، به دلیل افزایش اعتماد به كارآفرین و گروه كارآفرینی و نیز تلاش مضاعف آنان در سایه ارزشهای اخلاقی، توسعه اقتصادی و فرهنگی جامعه،‌ امری قطعی و اجتناب ناپذیر است. توزیع عادلانه درآمد، افزایش سرمایه گذاری و تمامی عوامل اقتصادی و اجتماعی به طور غیرمستقیم دستخوش این ارزشها می شوند.
نتیجه گیری: این مقاله ضمن معرفی زوایای اخلاق و وجدان كاری و تبیین مفهوم كارآفرینی، درصدد آشكار نمودن نقش ارزشهای مذكور در پدیده كارآفرینی است.


دكتر جمال خانی جزنی ، گروه فرهنگ و فناوری سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران


جهت دریافت متن كامل مقاله كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

با ارزشترین و گران قیمت ترین برند های دنیا

فوربس در تازه‌ترین گزارش خود به معرفی 50 برند گران‌قیمت جهان پرداخت. در گزارش منتشر شده از سوی فوربس برند اپل با ارزشی معادل 57.4 میلیارد دلار در صدر گران‌ قیمت‌ ترین برندهای جهان قرار گرفته است. در رده دوم این فهرست برند مایكروسافت با ارزش 56.6 میلیارد دلار جای گرفته است. رده سوم نیز به برند كوكاكولا با ارزش 55.4 میلیارد دلار اختصاص یافت.
از سوی دیگر فوربس برآورد كرده كه ارزش برند گوگل از سال 2005 میلادی تاكنون رشد خیره‌كننده 450 درصدی را تجربه كرده است. در زیر فهرست پنجاه برند گران قیمت جهان به همراه ملیت و حوزه فعالیت آن‌ها می‌آید:
 1- اپل ، 57.4 میلیارد دلار، ‌آمریكا، ‌صنعت سخت‌افزار رایانه
2- مایكروسافت ، 56.6 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت نرم‌افزار رایانه
3- كوكاكولا ، 55.4 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت نوشابه
4- IBM ، چهل و سه میلیارد دلار، آمریكا، خدمات و صنعت نرم‌افزار رایانه
5- گوگل ، 39.7 میلیارد دلار، آمریكا، خدمات اینترنتی
6- مكدونالدز ، 35.9 میلیارد دلار، آمریكا، رستوران
7- جنرال الكتریك ، 33.7 میلیارد دلار، آمریكا، متنوع
8- مارلبورو ، 29.1 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت دخانیات
9- اینتل ، 28.6 میلیارد دلار، ‌آمریكا، صنعت سخت‌افزار رایانه
10- نوكیا ، 27.4 میلیارد دلار، فنلاند، ارتباطات
11- تویوتا ، 24.1 میلیارد دلار، ژاپن، صنعت خودروسازی
12- سیسكو، 23.9 میلیارد دلار، ‌آمریكا، صنعت سخت‌افزار رایانه
13- ودافون ، 23.5 میلیارد دلار، انگلستان، ارتباطات
14- هیولت پاكارد ، 23.4 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت سخت‌افزار رایانه
15- AT&T ، بیست و دو میلیارد دلار، آمریكا، ارتباطات
16- بی.ام.و ، 19.9 میلیارد دلار، آلمان، صنعت خودروسازی
17- اوراكل ، 19.8 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت نرم‌افزار رایانه
18- لوییس ویتون ، 19 میلیارد دلار، فرانسه، صنعت كالاهای لوكس
19- مرسدس ، 18.8 میلیارد دلار، آلمان، صنعت خودروسازی
20- دیزنی ، 18.5 میلیارد دلار‌، ‌آمریكا، صنعت سرگرمی
21- ژیلت ، 18 میلیارد دلار، آمریكا، محصولات مصرفی شخصی و زیبایی
22- هوندا ، 17.5 میلیارد دلار، ژاپن، صنعت خودروسازی
23- وال مارت ، 17.2میلیارد دلار، آمریكا، خرده‌فروشی
24- پپسی ، 15.7 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت نوشیدنی
25- وریزون ، 15.5 میلیارد دلار، آمریكا، ارتباطات
26- یونایتد وی ، 14.3 میلیارد دلار، ‌آمریكا، خیریه
27- نینتندو ، 14.2 میلیارد دلار، ژاپن، صنعت محصولات الكترونیكی مصرفی
28- بادویزر ، 14.1 میلیارد دلار، آمریكا، نوشابه‌های الكلی
29- نسكافه ، 14.1 میلیارد دلار، سوئیس، صنعت نوشیدنی
30- SAP ، چهارده میلیارد و 100 میلیون دلار، آلمان، نرم‌افزار رایانه
31- نایك ، 13.5 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت پوشاك و كفش ورزشی
32- آمریكن اكسپرس ، 13 میلیارد دلار، آمریكا، خدمات مالی
33- سامسونگ ، 12.8 میلیارد دلار، كره‌جنوبی، صنعت محصولات الكترونیكی مصرفی
34- ال اورئال ، 12.1 میلیارد دلار، فرانسه، محصولات مصرفی شخصی و زیبایی
35- HSBC ، دوازده میلیارد دلار، انگلستان، خدمات مالی
36- بلك ‌بری ، 11.7 میلیارد دلار، كانادا، صنعت محصولات الكترونیكی مصرفی
37- IKEA ، یازده میلیارد و 200 میلیون دلار، سوئد، خرده‌فروشی
38- فریتو-لای ، 11.1 میلیارد دلار، آمریكا، صنعت غذا
39- كنون ، 10.9 میلیارد دلار، ژاپن، صنعت سخت‌افزار رایانه
40- ولز فارگو ، 10.7 میلیارد دلار، آمریكا، خدمات مالی
41- كلاگز ، 10.6 میلیارد دلار، ‌آمریكا، صنعت غذا
42- جی.پی مورگان چیس ، 10.5 میلیارد دلار، آمریكا، خدمات مالی
43- UPS ، ده میلیارد و دویست میلیون دلار، آمریكا، حمل ‌و نقل
44- بانك آمریكا ، 10 میلیارد دلار، آمریكا، خدمات مالی
45- گلدمن ساچز ، 9.4 میلیارد دلار، آمریكا، خدمات مالی
46- دل، 9.3 میلیارد دلار، ‌آمریكا، صنعت سخت‌افزار رایانه
47- H&M ، نه میلیارد و 100 میلیون دلار، سوئد، خرده‌فروشی
48- ESPN ، نه میلیارد دلار، آمریكا، رسانه
49- eBay ، هشت میلیارد و 900 میلیون دلار،‌ آمریكا، خدمات اینترنتی
50- گوچی ، 8.6 میلیارد دلار، فرانسه، صنعت كالاهای لوكس

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مدیریت بازاریابی و برند كسب و كارهای كارآفرینانه،     | نظرات()

ویژگی های كارآفرینان را بشناسیم

بطور ساده کارآفرین به شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که توانایی تحمل ریسک - اغلب مالی - را دارد و می تواند یک ایده اولیه را به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کند. همه ما می توانیم یک کارآفرین باشیم، چه کارمند، چه کشاورز و ... در هر پست و مقامی که باشیم در راه انجام فعالیت های خود می توانیم کارآفرین بوده و ایده های خود برای بهبود انجام کارها را به واقعیت تبدیل کنیم. یک کشاورز می تواند با راه اندازی روشهای جدید کاشت، آبیاری، نگهداری و ... کمیت یا کیفیت محصولات خود را بالا ببرد. یک کارمند می تواند برای انجام فعالیت های روزانه و البته در چهارچوب اختیارات خود روشهای جدیدی را اختیار کند تا انجام کارها برای خود و ارباب رجوع سریعتر و با کیفیت بالاتری صورت پذیرد. یک مهندس یا شرکت می تواند با قبول هزینه های تولید آزمایشگاهی، نمونه ای از یک محصول را تولید کرده و در صورت مفید بودن آنرا تولید انبوه نماید و به جامعه خود خدمت کند. یک مربی تیم فوتبال می تواند با اتخاذ روشهای مدیریتی و چیدمان یک تیم به موفقیت های بسیار دست پیدا کند و .... همانطور که مشاهده می کنید در تمام مثال هایی که آورده شد نوعی ریسک وجود دارد. این ریسک ممکن است باعث از بین رفتن محصول کشاورز شود یا باعث شود تا کارمند توبیخ یا اخراج شود و یا سرمایه گذاری آن مهندس یا شرکت به هدر رود. و دست آخر آنکه آن مربی تیم ممکن است سمت یا اعتبار خود را از دست دهد. بنابراین مشاهده می کنید که بسادگی می توان این نتیجه را گرفت که کارآفرینی بدون ریسک امکان پذیر نمی باشد.

کارآفرین چه ویژگی هایی دارد
1- خود اتکایی از اولین خصوصیات یک کار آفرین می باشد. با کمک این نیرو کارآفرین می تواند به مبارزه با سختی ها بپردازد. بنابراین اگر می خواهید کار آفرین باشید باید این توانایی را در خود تقویت کنید.
2- نیاز به انجام دادن و بدست آوردن از دیگر خصوصیات یک کارآفرین می باشد. اینگونه اشخاص بصورت دائم نیاز به آن دارند که محصول یا خدمتی را ایجاد کنند. از ساده ترین نوع آن مثلا" در فعالیت های خانگی گرفته تا پیچیده ترین کارهایی که ممکن است در تولید یک محصول یا خدمت به آن لازم باشد.
3- استفاده از نهایت بهره وری از دیگر ویژگی های یک کارآفرین هست. یک کارآفرین همواره می خواهد از وقت خود بهترین استفاده را کند.
4- تحمل ریسک از دیگر ویژگی های اینگونه افراد می باشد. یک کارآفرین می تواند ریسک ناشی از شکست را پذیرفته و تحمل کند. این ریسک ممکن است مالی یا حیثیتی باشد و یا از دست دادن بسیاری چیزها که مردم عادی در زندگی آنها را داراند، باشد.
5- آنها شکارچی فرصت ها هستند. کارآفرین بسادگی می تواند میان یک اتفاق بدون خاصیت با دیگری که در دل آن فرصت شکوفایی نهفته است، تمایز قائل شود و دومی را شکار کند.
- نیاز به پیشرفت دائمی از دیگر ویژگی های این افرا می باشد. حتی هنگامی که کارآفرین فعالیت اقتصادی را راه اندازی کرد متوقف نمی شود او علاقه دارد که همه روزه به پیشرفت های جدیدی دست پیدا کند.
6- کارآفرین توانایی بالایی در کنترل خود دارد. تحقیقات نشان می دهد که اغلب کارآفرینان بیشتر از آنکه بتوانند محیط بیرون را کنترل و مدریت کنند بر خود تسلط دارند. اثر جنبی این خاصیت می تواند همان قدرت کنترل بر محیط نیز باشد.
7- آنها همواره به هدف نگاه می کنند و شب و روز فکرشان رسیدن به هدف می باشد. دقت کنید که تمرکز بر هدف برای بسیاری از مردم دشوار است اغلب به کاری که در حال انجام دادن آن هستند فکر می کنند نه هدف.
7- کارآفرین توانایی تشخصی اولویت ها را دارد. خوب می داند چه کاری، چه موقع باید انجام شود و حاضر است بر سر آن با دیگران مبارزه کند.
8- خوش بینی از ویژگی های مهم و بارز یک کارآفرین است. برای همین بسیاری از کارآفرینان جوان هستند چرا که آنها معمولا" به هر کاری خوشبین می باشند. کارآفرین در برخورد با مشکل بدون آنکه ذهن خود را مخدوش کند مبارزه می کند تا آنرا از میان بردارد. حتی اگر مشکل بزرگ باشد به خود می گوید "الان که نمی شود آنرا حل کرد به کار دیگری می پردازم و بعد سراغ آن می آیم".
9- شجاعت از دیگر ویژگی های یک کارآفرین می باشد. دقت کنید که تحمل ریسک با شجاعت تفاوت بسیاری دارد، به این مثال توجه کنید. یک مدیر کارآفرین یک شرکت را در نظر بگیرید. او هموراه در حال ایجاد تغییر در شرکت می باشد تا به هدف های خود نزدیک شود. اگر شکست بخورد باید ریسک - یا همان هزینه - آنرا بپردازد فرض کنید که پول و امکانات هم دارد و می پردازد. چیزی که این فرد نیاز دارد صفتی است بنام "شجاعت" او باید دل انجام این تغییرات و به نوعی بازی با سرنوشت خود، کارمندان و شرکت را داشته باشد.
10- کارآفرین معمولا  قدرت تحمل بالایی دارد. این قدرت تحمل از مسائل کاری شروع شده و یقینا" به مسائلی که در اجتماع یا خانواده او بدون شک رخ خواهد داد کشیده خواهد شد. قدرت تحمل جاذبه ایجاد می کند در حالی که عدم داشتن آن فرد را مجذوب می کند. مثال ساده آنکه فردی که قدرت تحمل بالایی ندارد معمولا" در یک شرکت دولتی - که قدرت تحمل و زنده بودن بالا دارد - مشغول بکار عادی و بدون جنبیش می شود.
11- کارآفرین انگیزه داخلی بالایی برای انجام کار دارد. دقت کنید که اگر فردی دارای انگیزه بسیار قوی برای انجام کاری باشد و آن انگیزه در درون آن نباشد در هر لحظه ممکن است که فرد آن کار را رها کند. اما نیروی انگیزشی در کارآفرین در درون خود او وجود دارد و تا زنده هست به کار و فعالیت ادامه می دهد. تفاوت گرمای زمین و خورشید را مقایسه کنید، اگر خورشید برود زمین سرد خواهد شد اما اگر زمین برود خورشید همچنان گرم خواهد ماند.


گرد آورنده-سهیلا کیاسی

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 تیر 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: كارآفرینی،     | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic