سهم ایران از سرمایه گذاریهای خارجی کمتر از یک درصد است درحالیکه ترکیه این رقم را به بیش از 4.4 درصد رسانده است . طبق گفته کارشناسان مشکل اصلی سرمایه گذاران خارجی مربوط به امنیت می شود. امنیت برای سرمایه آنقدر مهم است که در اصطلاحات حرفه‌ای خیلی از ثرتمندان و سرمایه‌گذاران هویت و شناسنامه خود را امنیت تعریف می‌کنند و می‌گویند: «جایی که امنیت باشد، وطن من همانجاست». این را همه سرمایه‌گذاران دنیا می‌گویند. ما باید امنیت را برای سرمایه‌گذاری در کشور فراهم کنیم. تنگ نظری و دیدگاه امنیتی و پلیسی را باید کنار بگذاریم. چرا ترکیه و مالزی در جذب سرمایه‌گذار خارجی موفق هستند؟ چین کمونیستی چگونه توانسته ‌در این زمینه تا این حد موفق باشد؟ امنیت را برای سرمایه‌گذاری تأمین کرده‌اند و تنگ نظری را از بین برده است. سیستم چین کمونیستی است، ولی خود را به گونه‌ای نشان داده که پس از امریکا بیشترین سرمایه‌گذاری را جذب کرده است. روسیه هم به این سمت در حال حرکت است. چین در سال ۲۰۱۲ توانست با ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی خالص، بیش از ۲۲ درصد از حجم سرمایه‌گذاری خارجی را از آن خود کند. اگر به آمار منتشره از سوی بانک جهانی دقت کنیم، می‌بینیم در همین زمان روسیه نیز با ‌۵۱.‌۵ میلیارد دلار، سهم مناسبی ‌حدود ۶ درصد را به خود اختصاص دهد.

در ارتباط با امنیت باید به این نکته توجه کرد که امنیت مسائل نظامی و پلیسی نیست بلکه امنیت سرمایه ای و امنیت فکری مطرح است . یک مثال مساله بازنشستگی و شرایط پس از آن می باشد که در اکثر کشورهای پیشرفته پس از بازنشستگی دغدغه افراد تمام شده و تنها در فکر آرامش و تفریح و گردش هستند در حالیکه در کشور ما تازه آغاز مشکلات مالی هست و شاهد ان شمار بالای بازنشستگان شاغل و در جست و جوی کار می باشد.
ما با توجه به اینکه دین اسلام را داریم باید هرچه سریعتر با بهره گیری از شرایط بهترین شکل را برای اشتغال و امنیت سرمایه ایجاد نماییم .
دخالت دولت در اقتصاد و بنگاه داری موضوع مطروحه دیگری می باشد و نقش نظارتی خاصی که باید داشته باشد و در کنار آن نوع نگاه به سرمایه گذار  از یک انسان زالو باید به شخصی که برای اقتصاد زحمت می کشد و اشتغال ایجاد می کند عوض شود و بجای مالیاتهای سنگین و سخت کردن شرایط بر سرمایه گذار وی را تشویق به این امر نمود .
کشور چین نمونه فوق العاده ایده آلی می باشد که علاوه بر اینکه اصلی ترین رقیب امریکا شده است و بعید نیست در سالهای آینده بزرگترین اقتصاد دنیا شود . چین در یک برنامه بلند مدت  یست بودنش آگاه هستیم سوسیالضریب سرمایه پذیری را افزایش داده است و در حال حاضر از کشورهای اروپایی در جذب سرمایه پیشی گرفته است و همه از نظام کمونیسیتی چین و مدافع اصلی سوسیالیست آگاه هستیم.

دو دیدگاه جذب سرمایه :
1- باید زیرساخت ها را ایجاد کنیم تا سرمایه گذار خودش بیاید
2- باید سرمایه گذار را پیدا و تشویق به سرمایه گذاری کنیم

در سالهای اخیر پولهای بسیاری به سمت خاورمیانه و منطقه ما آمده است که قطر ، دوبی ، ترکیه و آدربایجان را آباد کرده است اما چه میزان در کشور ما وارد شده است ؟
اروپاییها و آمریکاییها قطعا با توجه به هوشی که دارند از بازار 80 میلیونی ایران آگاه بوده و می دانند سرمایه گذاری در ایران از تمام آن کشورها جذاب تر است پس هرچه سریعتر باید کاری کرد .
مالزی و کره جنوبی نمونه هایی هستند که کافیست 35 سال قبل آنان را با اکنون مقایسه نمود و نقش سرمایه گذار خارجی مشهود است .

آرزوی ما این است که ایران قدرتمندترین کشور دنیا به معنی واقعیه کلمه شود و در این راه هر ایرانی هر چه از دستش برمی آید انجام خواهد داد .

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 دی 1392    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: اخبار و گزارشات ویژه کارآفرینان،     | نظرات()