برای اولین بار مجمع جهانی اقتصاد در رتبه بندی کشور ها برای شاخص رقابت پذیری کشور ما را نیز مورد توجه قرار داده است که از بین 139 کشور رتبه 69 را به خود اختصاص داده است .
در این شاخص 110 متغیر وجود داشته است که در قالب 12 رکن مورد اندازه گیری و مقایسه قرار داده اند.
در ارزیابی رقابت‌پذیری کشورهایی که دارای نظام اقتصادی مبتنی بر عوامل تولید هستند، متغیرهای اثرگذار بر نهادهای اقتصادی، زیرساخت‌ها، ثبات در سیاست‌ های کلان اقتصادی و بهداشت و آموزش مقدماتی جدی‌ تر سنجیده می‌ شود و در نظام‌ های اقتصادی مبتنی بر کارآیی ، عوامل موثر بر افزایش کارایی نظیر آموزش عالی و حرفه‌ ای، کارایی بازار کالا، کارآمدی بازار نیروی کار، پیشرفته بودن بازارهای مالی آمادگی تکنولوژیکی و اندازه بازار، عمیق‌تر مورد ارزیابی قرار می‌  گیرد . بر اساس سطح‌بندی مجمع جهانی اقتصاد، در نظام‌های اقتصادی مبتنی بر نوآوری متغیرهایی چون پیشرفته بودن بنگاه‌های تجاری و مولفه‌های نوآوری محاسبه می‌شوند.
اقتصاد ایران را در گروه کشور های دارای نظام اقتصادی مبتنی بر کارایی قرار داده اند و عوامل موثر بر کارایی بطور جدی تر مورد سنجش قرار گرفته اند.

ده اقتصاد برتر دنیا در این شاخص به ترتیب عبارتند از :
سوئیس - سوئد - سنگاپور - آمریکا - آلمان - ژاپن - فنلاند - هلند - دانمارک - کانادا -

رتبه ایران در هر یک از دوازده رکن اصلی به ترتیب در زیر آمده است :
1- اندازه بازار : 20
2- ثبات اقتصاد کلان : 45
3- بهداشت و آموزش مقدماتی : 54
4- مولفه های نوآوری : 66
5- زیرساخت ها : 74
6- نهادها : 82
7- آموزش عالی و حرفه ای : 87
8- پیشرفته بودن بنگاه ها : 90
9- آمادگی تکنولوژیکی : 96
10- کارایی بازار کالا : 98
11- پیشرفته بودن بازار مالی : 120
12- کارایی بازار نیروی کار : 135

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 آذر 1392    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: اخبار و گزارشات ویژه کارآفرینان،     | نظرات()